Paní Dýně

Shizo (Perila křovitá) 10 g
bez lepku
Paní Dýně
Cena s DPH 55 Kč
Skladem 0 ks
KOUPIT
Hmotnost 10 g
Země původu Česká republika
Sdílet

Sušená rostlina perila křovitá neboli šizo (také shizo, shiso), lat. Perilla anetta.

Perila je původně japonská bylinka, která je výborná léčivka používaná v tradiční čínské medicíně. Je to letnička podobná naší kopřivě (ale nežahá) a má bordové nebo zelené listy známé jako listy shizo.

Perila podporuje imunitu a pomáhá při tlumení alergických reakcí všeho druhu (od rýmy přes ekzémy, otoky po štípnutí, slzení očí, dušnost až po potravinové intolerance). Dále se v Asii tradičně používá při nachlazení a horečce, bolestech hlavy, nevolnosti a otravě jídlem, protože má mimo jiné i antibakteriální účinky. Také výborně podporuje krvetvorbu.

Listy shizo se v Japonsku používají při nakládaní zelených švestiček do soli a ty pak díky nim získávají tmavěrůžovou barvu. Jsou to známe švestičky UMEBOSHI, které se používají k léčbě nejrůznějších zdravotních problémů. Vedlejším produktem při výrobě švestiček je oblíbený UMEOCET, tekuté slano-kyselé dochucovadlo. V Asii se používají i plody perily, semínka podobná máku, které obsahují vitamín B. Ze semínek se lisuje olej obdobné kvality jako sezamový olej.

Použití: Sušené listy zalijeme horkou vodou a pijeme jako čaj nebo nálev používáme k potírání pokožky. Lístky také můžeme použít do různých zeleninových a rybích jídel, do salátů, gomasia nebo při nakládání kvašené zeleniny, kterou nám obarví do červena.

Perilu si sami pěstujeme a sušíme. 

Balení: 10 g

Komentáře k produktu
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit

28.11.2017
Paní Dýně
Letošní balíčky obsahují POUZE ČERVENÉ LISTY!