Postřehy z kurzů a seminářů
OBSAH
Pobyt pro ženy s Dášou Lužnou
11. až 14. dubna 2013, Kounov
[od lenkafr]

Bob Carr: Superzdraví a jak ho dosáhnout
2.11.2010, Palác Aventin, Praha
[od marketa]

Zrnobraní 2010
11.9.2010, Ekofarma Ctiboř
[od marketa]

Zrnosetí 2010
25.4.2010, Toulcův dvůr, Praha
[od marketa]

Česká makrobiotická konference
2.-9.7.2010, Deštné v Orlických horách
[od ro.le, kla, xylda]

Jarní seminář / Milan Dvořák – Ing. Jarmila Průchová
Pardubice 27.3.2010
[od Vendy]

Pobyt u Věrky Chasákové
Kozlovice, Beskydy březen 2010
[od monchi]

Seminář Jarmily Průchové: OMYLY, NA KTERÉ SE DOPLÁCÍ
21.11.2009, Praha
[od Irce]

Zrnobraní 2009
3.10.2009, Ekofarma Ctiboř
[od Marketa, Vendy]

Letní makrobiotická konference
25.7. - 1.8.2009, Svatý Jan pod Skalou
[od pacisek]

Vaříme dětem dle makrobiotických zásad, Dáša Lužná
12.7. - 18.7. 2009, Malé Vrbno, Jeseníky
[od stevey]

Makrobiotická dovolená nejen pro rodiče s dětmi, Dáša Lužná
19.7. - 25.7. 2009, Malé Vrbno, Jeseníky
[od monchi]

Kurz zdravého životního stylu pro celou rodinu i jednotlivce
Morávka 2009, V. Strnadelová, J. Zerzán
[od lety]

Pobyt u paní Věrky Chasákové
Beskydy, květen 2009
[od Vendy]

Makrobiotický víkendový pobyt pro ženy, Dáša Lužná
23.4. - 26.4. 2009, Malé Vrbno, Jeseníky
[od Vendy]

Kdy a proč strava při vážných chorobách nepomůže
11.2.2009 Městská knihovna v Praze, Ing. Jarmila Průchová
[od Marketa]

Strava při těžkých nemocech
Praha 14.ledna 2009, Strnadelová – Zerzán
[od Bleda]

Není jiné cesty - seminář J. a J. Průchových
8.11.2008, Praha
[od Marketa]

Pobyt u paní Věrky Chasákové v Kozlovicích
Beskydy 2008
[od ro.le, babida]

Kurz zdravého životního stylu pro celou rodinu i jednotlivce
Krkonoše 2008
[od ro.le, lety]
Pobyt pro ženy s Dášou Lužnou

Kounov, 11. až 14. dubna 2013

Do programu bylo zařazeno i povídání s paní Terezou Mičkovou (má 11 dětí a žije v Dobřanech u Kounova na statku, chová ovce a kozy a mj. všechny děti porodila doma). Paní Mičková přednášela o vodě, o možnosti čistit vodu (nejlépe mořským korálem – viz www.vodajezivot.eu) a nakonec udělala účastnícím rozbor jejich domácí vody (ph, tvrdost a ORP). Kdo má vodu ze studny s vysokou tvrdostí, tak by si ji prý měl nějak čistit. Pokud ji bude pít, budou se nevhodné látky usazovat v těle a vápenatět, tj. tvořit např. kameny.

Za zajímavý považuji názor p. Mičkové, že kyvadélko je možné "beztrestně" použít pouze pro své účely (zdraví, duchovní růst). Jinak za jeho použití léčitelé či lidé přináší sobě či své rodině platby. To samé prý platí o automatické kresbě.

Dále se jedno odpoledne konala vycházka s panem Františkem Vrbou (jogínem a průvodcem z Dobrušky) do zámecké obory v Opočně. Obešli jsme cca 5 km okruh a viděli stáda jelenů a daňků :-)

Některé účastnice si nechaly v Dobrušce u Václava Mervarta udělat rozbor z kapky krve a irisdiagnostiku. Večer měl na toto téma pan Mervart přednášku. Většina lidí má prý překyselený organismus, včertně makrobiotiků! Podle něj je potřeba se pročišťovat, pít dostatek čisté vody, tj. 1,5 l až 2 l denně, nejíst po 18. hodině a dále užívat určité potravinové doplňky.

Jedno dopoledne bylo v duchu tvoření - kreslily jsme a vystřihovaly, byla to příjemná uklidňující činnost. Též jsme si vytahovaly karty, které vystihovaly naši momentální situaci. Například byly použity karty Mandaly uvědomění od Heleny Zavadilové. Ráno jsme cvičily, chodily na procházky. Měly jsme možnost zakoupit různé knížky, doplňky a makrobiotické produkty. Doporučen nám byl vnitřně i vnějšně kokosový olej. Celkově jsme si velmi odpočaly a naladily se na naši ženskou energii. Moc děkujeme Dáše Lužné za báječný pobyt.

Zajímavé názory (všeobecně):

 • Když někoho bolí žlučník, je to o vnitřní spokojenosti. Když někoho bolí v krku, má problém s komunikací. Když někoho bolí hlava, má problém v sexu, pomůže autoerotika a láska sama k sobě.
 • Sladké snídaně (kaše nasladko) jsou vhodné k tomu, abychom se více uvolnili, byli více kreativní, přístupní a pružnější, vhodné pro transformaci. Pokud mám důležité jednání, kde si potřebuji udržet svoje energie a názory, dám si kaši se zeleninou, s pickles. Budu pak pevnější a jistější.
 • Práce, ve které pracuji hlavou – potřebuji cukry, tj. celá obilná zrna, rozinky, sacharidické složky.
 • Obilná káva - vysušuje, ale povzbuzuje srdce.
 • Při hypoglykemii - mohu jako meditaci jíst rozinky. Tj. nezhltám celou hrst, ale jsem tady a teď, uvědomím si to, uvědomím si, jak dávám rozinku do úst, jak rozinku jím, stačí pár kousků a do 30 sekund se zlepší stav.
 • Prožíváme jen naše myšlenky, čili když si myslím, že je to dobře, tak je to dobře (např. o situaci nebo že to dobře dopadne), totéž platí v opačném smyslu.
 • Důležitá je 1. informace, 2. co s tím udělám a 3. praktická realizace - čeho tím chci dosáhnout.
 • Cumlání oleje při viróze a nachlazení - tj. přemílání olivového oleje v rámci očisty v ústech - olej na sebe váže bacily - olivový olej není moc vhodný, způsobí odhalení krčků, lepší je sezamový olej.

Zajímavé názory (půsty a jarní očistné vaření):

 • Na jaře je nutná očista pro všechny, i pro ty, kteří se průběžně čistí. Stejně jako uklidím skříně, uklidím i v sobě. Například lze použít kúru Rabanon z černé ředkve.
 • Daikon používáme do pickles, strouhaných salátů - možno v kombinaci se zázvorem, je vhodný sníst po smaženém jídle.
 • Kúra ze šťávy z daikonu - tuto kúru provádět 1 den, maximálně 3 dny. Postup: Nastrouhám celou ředkev daikon, vymačkám šťávu tj. asi 1 hrnek, přidám 1 hrnek vody a přihřeji k varu, dám tam kapku zázvoru a shoyu. Toto piji po doušcích celé dopoledne či celý den. Ale nepřehánět. K tomu buď nejím nebo jím 2x denně - snídani a oběd nebo jím jen rýži natural. Dosáhnu odhlenění, rozpuštění hlenů, vyloučení tukových usazenin z těla. Dobré počítat s tím, že nastane očistný proces, ženy mohou mít i výtok.
 • Ječmen, kroupy, hatomugi - toto vše očišťuje a odhleňuje. Hatomugi - 250g vařím bez soli 1:5 s vodou, 60-90 minut, nejlépe v tlakovém hrnci. Rozdělím si to na 5 dílů na celý den a takto 1 den provádím očistu s hatomugi. Lze přidat do vaření lněné či černé sezamové semínko. Celý den jím jen toto, tj. 5x denně a k tomu lze pít, např. jaterní čaj. Dělat to pouze 1 den a dost!
 • Na půst je nutné se připravit. Nejlépe ho naplánovat dva dny dopředu a např. na víkend, kdy je klid. Připravit se na to, nakoupit si potraviny, pokud to nebude půst bez jídla, očekávat, že mi bude zima. Můžu si vybrat - buď jen piju nebo jím jen natural rýži nebo jen hatomugi. Půst si mohu užít, zapálit si aromalampu, použít příjemné záhřevné vůně - skořice, hřebíček, relaxovat. Uvědomit si, že se čistí fyzično i psychično. Čistí se přes játra, tak mohu být naštvaná, nepříjemná. Večer před plánovaným půstem již nevečeřet. Pak při 1 denním půstu celý den nejím (pokud jde o půst bez jídla) a další ráno si dám rýži natural nebo polévku. Dáša doporučuje 1 - 3 dny půstu. Vědět, proč půst dělám, co tím chci dosáhnout.
 • Klystýr je vhodný. Dáša doporučuje i hydrocolon terapii (oproti tomu Václav Mervart ji nedoporučuje). Hydrocolon terapie dostane ze střeva i příznivé bacily, proto je nutné po této terapii doplnit lactobacilus nebo natto. Pokud zvolím tuto terapii, mám na ni jít aspoň 3x za sebou, např. pondělí, čtvrtek, pondělí. Do klystýru se přidává jablečný ocet nebo mořská sůl - podle svého stavu. Když mám uvolněný spodní ret, nedávat do klystýru jabl. ocet, protože uvolňuje. Spodní ret zobrazuje tlusté střevo. Kdo má úzké rty, to znamená, že střevo je spečené, nedávat do klystýru sůl, ta stahuje. Na klystýr použiji převařenou vodu, vodu s citronem, banchu nebo odvar z kombu - 1,5 litru. Lze použít i 2 l, fyziologický roztok. Po klistýru je dobré užívat čistý laktobacilus v kapslích, alespoň 3 dny.
/lenkafr/ Zpět na obsah
Bob Carr: Superzdraví a jak ho dosáhnout

Palác Aventin, Praha, 2.11.2010

Přírodní léčebné zemědělství

 • Lidstvo trpí velmi vážnými nemocemi, k jejichž vyléčení potřebuje nový typ zemědělství.
 • Je třeba, abychom znovu našli vztah ke světu rostlin a způsob komunikace s nimi. Pokud jim sdělíme, jak se cítíme, vyrostou speciálně pro nás a pomohou nám, protože se chtějí stát námi, a tudíž chtějí, aby nám (a potenciálně i jim) bylo dobře.
 • Nemocný člověk by si měl sám vypěstovat své vlastní jídlo:
  • Na jaře vejde bos do zahrady a od každého druhu zeleniny, kterou chce pěstovat, si vezme 5 semínek (z organického zemědělství, ta běžná jsou pokrytá pesticidy!). Na 9 minut je vloží do úst, aby ze slin získala informace o DNA, 30 sekund je podrží v dlaních, aby získala energii jeho čaker, poté na ně dýchne (jako Bůh vdechl hlíně život) a vyzvedne je na dlaních k nebi, aby získala propojení mezi nebem a zemí. Nakonec udělá do země palcem jamku, do jamky plivne a semínka zasadí v 5 řadách. Řady doplní běžnými semínky, protože prostřednictvím půdních mikroorganismů semínka mezi sebou komunikují a vše potřebné si sdělí. Rostliny pak vědí, že se stanou člověkem, který je zasadil, a jak se ten člověk cítí. Proto udělají všechno pro to, aby se cítil lépe.
  • Před zaléváním je třeba vodu zamíchat rukou, aby se do ní přenesly informace o aktuálním stavu pěstitele a rostliny se mohly přizpůsobit případným změnám. S rostlinami je dobré také promluvit, pohladit je, být s nimi v kontaktu ...
  • Není lepšího léku než rostliny, která vyrostla přímo pro potřeby konkrétního člověka, nikoliv pro zisk zemědělce. Takové rostliny i zpomalují stárnutí.
  • Toto může vyzkoušet každý, třeba i v bytě v malém květináčku :-)
 • Měli bychom znovu přijít na to, jak využívat také divoce rostoucí rostliny, protože každá může (a chce) být využita člověkem (jako potravina, lék, zdroj tepla, stavební materiál ...)
 • Z potravin vznikají všechna stvoření a na potraviny se zase mění. Potravina je tak nejstarší bytostí a nazývá se VŠELÉKEM.
 • Jídlo není jediným způsobem, jak dosáhnout superzdraví. Je to ale první (základní) krok na cestě k superzdraví.
/marketa/ Zpět na obsah
Zrnobraní 2010

Ekofarma Ctiboř, 11.9.2010

Klára a Honza Jíchovi: Chyby makrobiotických rodičů

1. Strava

 • Pečené potraviny dětem - pro děti jsou tyto potraviny špatně stravitelné a moc jangové. Hlavně extrudáty jsou nebezpečné. NEJSOU lepší než rohlík nebo obyčejný chleba. Doporučení ke svačině: amasaké, obilný krém se sladem, salát, sushi, napařené pečivo, do ruky pak vařená zelenina nebo např. jáhlové knedlíky s mrkví.
 • Jangová dětská strava už od příkrmů - řídit se dle chování a reakcí dítěte a dle stolice, která by měla být nažloutlá, a dítě by se mělo vyprazdňovat každý den. Podle toho pak upravit poměry obilí a zeleniny (např. na 1:1).
 • Malá jídla rozmístěná po bytě dostupná kdykoliv - poslední svačinu podávat nejdéle 2 hod před jídlem, aby dítě stačilo vytrávit, ale zároveň nevypěstovat v dítěti trauma, že do večeře nic nedostane.
 • Živočišné bílkoviny (ryba, maso, vejce) - s rybou nespěchat, nabídnout ji dítěti starému 1,5 - 2 roky, kdy už začíná samo rozhodovat, co chce a co ne. Při anémii podávat dříve, např. ve 3/4 roce.
 • Sladkosti - dezerty raději doma vyrábět než kupovat a vyrábět raději nepečené než pečené. Sladit sladem spíše než sirupem (obsahuje glukózu).
 • Dospělá MB pro děti - děti potřebují zeleninová pyré, slad, syrovou zeleninu. Solit by se mělo nepatrně od 1 roku a postupně přidávat. Pickles opláchnout nebo smíchat se syrovou zeleninou. S větším množstvím oleje začít až v 1,5 roce, protože k jeho trávení je potřeba sůl. Mladším dětem stačí olej ze semínek, ovsa ... Ostrá koření (zázvor, hořčice), přidat klidně až v pubertě.
 • Zpracování jídla - používat pramenitou nebo studniční vodu, popř. aspoň filtr proti chloru. Minimalizovat mixování a radši pasírovat, popř. předkousávat.
 • Nadbytek jídla - nepřekrmovat obecně, ale hlavně při eliminaci. Naložit pokud možno tolik, kolik dítě sní. Polévku by dítě mělo dojíst v každém případě, z druhého jídla aspoň zeleninu. Obilí je v dětské stravě dostatek.

2. Výchova

 • Polovičatý přístup - výsledkem polovičatého přístupu v dodržování MB zásad jsou poloviční výsledky či výsledky jen na povrchní úrovni. Rodič se také nikdy plně nezbaví strachu.
 • Ideologičnost
  • Na dotazy typu: "Proč pije mléko, když pak bude nemocný?" odpovídat s ohledem na to, kdo všechno se odpověď od dítěte dozví. Neodpovídat ideologicky, že mléko zahleňuje, ale že MŮŽE zahleňovat.
  • Děti začínají chápat souvislost mezi jídlem a zdravím cca v předškolním věku. Je dobré bavit se s nimi v souvislostech a vysvětlovat. Rodiče by měli vystihnout okamžik, do kdy dítě chránit a od kdy ho nechat rozhodovat samostatně.
  • MB dítě by se nemělo cítit ani povýšeně ani jako chudák, který nic nesmí. Až pojede se školou na týdenní pobyt s běžnou stravou, bude mu sice špatně, ale taky bude mít zkušenost. Nikdo nejí MB bez přestávky od narození až do smrti.

3. Mateřství

 • Nehlásat všeobecně svůj zdravý / alternativní / přírodní / správný přístup a předem nevylučovat těhotenské / porodní problémy. Pro přivedení dítěte na svět je důležitá skromnost a pokora.
 • Užívání antikoncepce je stálý vykřičník i po letech MB.
 • V těhotenství nezapomínat na rybu, miso polévku, fermentované sojové výrobky a luštěniny.
/marketa/ Zpět na obsah
Zrnosetí 2010

Toulcův dvůr, Praha - 25.4.2010

Ota Reiss: Chemická a fyzikální nebezpečí v moderní domácnosti

 • Světlo jako jediné záření neškodí, protože celý vývoj života probíhal za světla a živé organismy si stačily proti němu vytvořit obranné mechanismy. Světlo je bílé, atmosféra ho propouští, kdežto před ultrafialovým nás chrání. Je pro tělo největším informačním systémem.
 • Zářivky vyzařují UV záření, které je odstíněno pomocí ochranné vrstvy. Pokud se ochranná vrstva oprýská, je třeba zářivku vyměnit. Zářivky osvětlují např. obrazovku PC.
 • Mikrovlny: Bezdrátové připojení WiFi má sice výkon jen 0,1W, ale běží nonstop. Mobil má výkon 1W, ale používá se přímo u hlavy, čímž se oslabují cévy v mozku. Lepším řešením je používat bezdrátové sluchátko, které má výkon pouze 0,001W. Mikrovlnka: mikrovlny narušují molekuly. Při ozáření jídla se nemění chemická rovnice, ale změní se tvar molekul, které pak nepasují do organismu. Tělo je buď přijme, čímž se oslabí tkáň, nebo nepřijme a pak je vyloučí. Mikrovlnka má výkon 1000W.
 • Charakter JIN mají chemické nemoci. Jejich příčinou jsou např. aditiva. Charakter JANG mají fyzikální nemoci, např. infarkt, zanešení. Jejich příčinou je hlavně způsob přípravy jídla.
 • Extrudace je proces, kdy se potravina prudce stlačí a rychle zahřeje a uvolní, což ústí ve výbuch. Jde o proces velmi nepřirozený. Nejlepší je přijímat potraviny tak, jak jsou v přírodě.
 • Oblečení: používáme ho prakticky nonstop. Styk s karcinogenem po celý den může způsobit rakovinu kůže i jiného orgánu. Opálená kůže je oslabená, neměla by být vystavována umělým materiálům (polyester, polyamid).
 • Nádobí: doporučuje se keramika, smalt. Nerezovou používat jen pánev, protože nerez ničí vitamíny B a C. Hlavně polévky by měly být připravovány v jiném materiálu než v nerezu.

Honza Jícha: Poučení z krizového vývoje aneb makrobiotické odpovědi na 7 úrovní krize

Slovo "krize" má obecně negativní význam, ačkoli původně pochází z řečtiny, kde znamenalo spravedlnost, test, rozhodnutí, odměna. Z toho se dále odvozuje význam krize jako možnost rozhodnout se, postoupit o úroveň výš.

1. Krize fyzického zdraví

 • Krize mateřství: matky dodržují v těhotenství předepsané prohlídky, ale nevnímají komunikaci s dítětem (např. dítě se snaží vyhnout ultrazvuku, ale matky je neberou vážně).
 • Krize mužství: neexistuje žádná přírodní směrnice, jak má vypadat muž (alternativa menstruace), proto se v minulosti praktikovaly přechodové rituály, které jsou dnes ale zrušené (včetně vojny). Maturita či biřmování mají jen symbolický význam. Při opravdovém iniciačním rituálu se kluk dostává do stavu blízkému smrti a jeho překonáním se stává mužem.

MB odpověď:

 • Získat zpět zdraví pomocí obilného talíře, který brání vzniku závislosti.

2. Krize rodiny

 • Rodina má být nejstabilnějším prvkem společnosti. S rozpadem rodiny se rozpadají i všechny ostatní struktury. Dnes už v rodině nefunguje sounáležitost více generací ani bezbřehá láska. Rodiče nemají autoritu, děti neumí komunikovat, nenaučí se to v rodině. Projevuje se závislost na institucích – porodnice, škola, stát ...

MB odpověď:

 • Všichni v rodině jedí stejně, čímž se dosáhne souladu v chování a myšlení.

3. Krize státu

 • Odedávna existovali nadřízení a podřízení. Nadřízeným má být ale ten, kdo vyniká nad ostatními, kdo je něčím výjimečný. Této své výjimečnosti ale využívá K OCHRANĚ podřízených, nezneužívá ji v jejich neprospěch.
 • Lidem chybí pocit bezpečí, stát v nás od malička pěstuje strach. Nutí nás také kazit si zdraví a vytvořit si závislost na lécích. Člověk, který chce být zdravý, musí stát podvádět.

MB odpověď:

 • Funkční rodina produkuje zdravé lidi, kteří nepodléhají strachu. Stát se tak čistí odspodu sám.

4. Krize vztahů

 • Existuje na všech úrovních – v rodině, ve společnosti, mezi státy. Vše je ošetřeno smlouvami, které jsou ale stejně nedokonalé a ztrácí se s nimi čas. Nefunkční vztahy vedou k závislostem, např. k závislostem na lécích. Vztahy jsou dnes založené na egu, jeden se snaží přechytračit druhého, což vede k neustálému soupeření. Přehlížejí se vyšší sféry, posmrtný vývoj.

MB odpověď:

 • Zbavit se dualistického myšlení, které zavedl René Descartes (oddělil duši od těla). Vyhnout se neustálému hodnocení "lepší-horší", které vede na scestí. Každý je stvořen přesně tak, jak měl být, žádné hodnotící žebříčky nemají smysl.

5. Krize slova

 • V současnosti se často říká se něco jiného, než co si člověk opravdu myslí, což způsobuje vibrační nesoulad, který se někde projeví. Nikdy nelhat V ZÁJMU SVÉHO EGA! To je nejhorší způsob, jak naložit se slovem. Smyslem života je zápas s vlastním egem.
 • Slovy je velmi plýtváno. Tím se ztrácí schopnost tvořit slovem a ztrácíme také kontrolu nad tím, co říkáme. Bůh řekl: "Budiž světlo." A bylo světlo. Dnes nestačí říct: "Já to neudělal." Je třeba víc: "Přísahám, že jsem to neudělal." a přitom se ještě dotýkat Bible.
 • Nejlepší vztahy jsou s lidmi, s nimiž dokážeme mlčet – dáváme tím prostor jemnějším vibracím.

MB odpověď:

 • Karel Čapek: "Představte si to ticho, kdyby každý mluvil jen o tom, co ví."

6. Krize myšlení

 • Nemocní lidé mají nemocné, nesouvislé myšlení. Nefunguje u nich vztah "zdravá myšlenka – zdravé slovo – zdravý čin".

MB odpověď:

 • Je myšlenka v souladu s mým přesvědčením?

7. Krize víry

 • Víra představuje nejvyšší intimitu. Neexistuje jedna univerzální doktrína platná pro všechny. Důležité je mít v co věřit, mít fungující víru. Dnes není moc čemu věřit, hranice tabu jsou velmi nízko. Chybí limity, v nichž se člověk cítí bezpečně.

MB odpověď:

 • Křesťanství versus MB: v křesťanství hraje stěžejní roli spása. V latině se pro slovo spása používá slovo salus, které znamená také zdraví. Spása je tím, co dává Bůh sám od sebe, a lze ji dosáhnout i před smrtí. Odpovídá zdraví na všech sedmi úrovních.

Závěrem

 • KRIZE ještě neznamená KATASTROFU. Katastrofa je následek, který se dostaví, pokud se v krizi špatně rozhodneme. Předchází jí ještě PERIPETIE, což je zdánlivé řešení, např. lék.
 • Jediné, zač má cenu bojovat, je potlačení svého ega.
/marketa/ Zpět na obsah
Česká makrobiotická konference

Deštné v Orlických horách, 2.-9.7.2010

Z přednášek Věry Chasákové:

 • Černý sezam má více vápníku, dětem ho dáváme často (do obilného mléka, sezamový čaj, do kaší, ...).
 • Klíčky dávat dětem v každém věku (menším spaříme).
 • Azur dětem nedáváme často – stahují ledviny.
 • Dětem co mají málo bílkovin (hubenější, menší) dáváme kombinaci bílkovin např. hrachová kaše + seitan, tempeh apod.
 • Starší děti, které nechtějí jíst tempuru, mají tendenci jíst sýry – tempura je perfektní náhrada sýra.
 • Kůži z ryby nestahujeme, obsahuje kolageny, které jsou perfektní na pleť a klouby.
 • Pokud to jde, tak očištěnou rybu předem osolíme a pokapeme citronem. Necháme odležet alespoň hodinu, lépe do druhého dne.
 • Tempuru není vhodné stříkat 100% shoyu, naředíme jí vodou.
 • Na fritování používáme speciální za studena lisovaný olej na smažení – je řidší, odlehčený.
 • Tempura a používání woku na jakékoli vaření podporuje energii ohně (ideální proti studeným nohám).
 • Řasy dulce, wakame a agar se nemusí vařit, stačí nechat nasáknout.
 • V létě na blanšírování používáme více vody, v zimě méně.

Z přednášek Zuzany Terešové:

 • Jarně začínáme vařit již na konci ledna / začátku února – období žlučníku.
 • V makrobiotických surovinách je málo sodíku, proto je vždy nutné do jídla dodat sůl (nebo slaná specifika), a to aby se udržovat svalový tonus.
 • Při práci s počítačem jíme denně luštěniny a řasy, denně 1 plátek řasy nori, 1x za 2dny si dáme 1/2 umebošky.
 • Sladký zeleninový nápoj (podpora slinivky) pijeme 1 šálek kolem 10 hod dopoledne, 2. šálek kolem 14 hod.
 • Sílu získáme z obilí.
 • Nezapomínáme na externí aplikace (zázvorové obklady, solné obklady, do-in).
 • Žvýkat minimálně 50x, lépe 100x.
 • Na začátku makrobiotiky nedělejte půsty – oslabují a z těla odchází i další věci. Zpočátku se čistíme stravou.
 • NEJHORŠÍ JE STRACH. VYJADŘUJTE VDĚČNOST. I TOMU, KDYŽ SE NÁM NĚCO NEPOVEDE.
 • Sladká rýže obsahuje hodně sacharidů a bílkovin, má energii země. Kombinujeme ji např. s kulatou rýží (4:1) nebo s kroupami.
 • Hatomugi rozpouští tukové usazeniny v těle, hlen na plicích, cholesterol, čistí reprodukční orgány. Vaříme ho na čaj nebo s rýží.
 • Krev = život. Problémy s krví (např. ztráta menstruace) ukazují na problémy s chutí do života.
 • Největší sladkostí pro muže je jeho žena.
 • Nepoužíváme koření kari – je to směs s chaotickou energií.
 • Natto je výborný čistič střev.
 • Červená cibule je více jin.
 • Pro muže používáme pražený sezamový olej.

Z přednášek Milana Dvořáka:

 • Pokud je někdo stažený a myslí si, že je "chytrý jako rádio", tak mu přidáme ječmen a pak kukuřici.
 • Rýži nejíme každý den.
 • Když je harmonie v rodině – děti jsou zdravé. Disharmonie přináší nemoci.
 • Pokud je žena JANG a muž JIN – narodí se chlapec. A naopak.
 • Kuchařky a recepty berte jen jako inspiraci. Postupně více uplatňujte svoji tvořivost a intuici.
 • Za každý den projevujte vděčnost.
 • K snídani patří zelená barva (zelenina rostoucí vzhůru) a kyselá chuť. Jíme kaši nebo polévku s wakame a ječmenným misem. K obědu by neměla chybět červená a zelená barva, řídká polévka a krátce povařená zelenina. Večeře – klidné vaření bez míchání (nishime, kimpira), zeleninu vaříme více doměkka, používáme minimum vody. Abychom spali dobře.
 • Na talíři je velmi důležitý kondiment (chuťovka, bubínek).
 • Umělá hmota tupí ostří nože (neotevíráme jím plastové obaly).
 • Tříminutový hovor mobilním telefonem rozhodí naší auru na 8-10 hodin.
 • Test na kandidu: Ráno po probuzení (dříve než se napijeme nebo cokoli vložíme do úst) plivneme sliny do skleničky s vodou. Pokud slina zůstává na hladině – kandidu nemáte. Pokud začne dolů pouštět vlákénka a klesat – kandidu máte. Kandidy se účinně zbavíte tak, že po 10 – 14 dní vyloučíte ze stravy obiloviny a vše kvašené (i shoyu, miso, pickles, ume-produkty, slady, ...). Jíte jen tepelně upravenou zeleninu, částečně syrovou, lisované saláty, trošku luštěnin. Touto úpravou stravy si zvýšíme pH v těle.
 • VŠECHNA OMEZENÍ SI DĚLÁME SAMI.

Roy Littlesun: Revoluce jednoho srdce

Úkolem nás všech je vzpomenout si, kdo jsme. Uvědomit si, že vše je jedním.

Od Stvořitele jsme dostali 4 speciální dary: tělo, jídlo, oheň a paměť. Paměť znamená spojení mezi tím, kde jsem a tím, kde to vše začalo. Paměť je v jídle. Vzniká v haře, zvedá se k srdci a postupuje do hlavy. Ten, kdo jí, nejsme my, ale jen naše těla. Dokonalé trávení vede k dokonalé paměti a intuici - nepotřebujeme žádné náboženství.

Náboženství vznikla pouze proto, že lidé ztratili zaostřený pohled na svou cestu.

Pokud přestaneme kontrolovat jídlo, klesneme na zvířecí úroveň.

Dnešní makrobiotika je omezená, není potřeba ji rozebírat na proteiny, vitamíny atd., je potřeba být vážný a přesný, pochopit pravidla a pak používat intuici. Jde o to, uvědomit si makrobiotiku v celém jejím rozsahu, nepohlížet na ni jako na lék proti rakovině těla, ale jako na prostředek k dosažení celistvosti, jako lék na ignoranci lidstva.

Jako příklad uvedl Roy George Oshawu a jeho praktikování makrobiotiky během pobytu ve vězení, kde dostával jen syrové brambory. Vyvíjel prý na ně veliký tlak, dokud nezčernaly a pak je teprve jedl.

Doporučuji pustit si na www.cestyksobe.cz vše, co Roy Littlesun přináší ve svém poselství, nechat jeho slova působit na svou mysl a sledovat krok za krokem změnu ve svém životě. Jen změna je trvalá.

Milan Dvořák: Rizika překyselení organismu

 • pH vyjadřuje poměr protonů a elektronů, koncentraci vodíkových iontů. Nejnižší pH je 14, nejvyšší 0.
 • Když se dostaneme do neutra, zmizí karma, budeme žít v pravdě, jinak žijeme v dualitě, prožíváme karmické děje. V dualitě lidi vlastníme, v neutru milujeme, protože jsme součástí celku.
 • Musíme brát v potaz přirozené prostředí těla: žaludek a tlusté střevo – kyselé, ústa a tenké střevo – zásadité, konečník neutrální.
 • Tvorbě kyselin v těle se nevyhneme – měli bychom jíst více zásadotvorných potravin. Přijímáním alkalických potravin si "dobíjíme baterky", tělo ztrácí potřebu shromažďovat kyseliny v tucích, získáváme více energie.
 • Dítě v okamžiku narození je tvořeno 70% vody pH +/- 8,5, 30% minerály a žádnými škodlivinami. Měli bychom se pokusit s tímto vystačit.
 • Když dojdou minerály z obvyklých zásob, tělo je čerpá z vlasů, kostí, krve, žil a jiných orgánů.
 • Optimální váha: o něco méně než výška přes 1 m. 180cm –> 68 - 72 kg, nadváha – překyselení organismu, hromadění odpadů, podváha – nedostatek živin.
 • Když je v těle kyselé prostředí, člověk musí hodně jíst, ale polovinou stravy "krmí" mikroorganismy, které v kyselém prostředí prospívají.
 • V kyselém prostředí se naše buňky mění z kvalitních na méně kvalitní. Při vzniku nových buněk prostředí určuje, jak kvalitní buňky se vyvinou.
 • Po smrti tělo ztrácí kyslík, stává se kyselým, mikroorganismy se zmnoží a tělo se zevnitř rozkládá. Podobně když je organismus nedostatečně okysličený, kyselý, mikroorganismy se v něm rozmnoží, příroda to pokládá za znamení smrti, a na člověka tak jde hmyz, který se chce podílet na rozkladu mrtvého těla.
 • Nemoc je dobrý přítel, který mne upozorňuje na to, že je potřeba něco změnit!
 • Mikroformy v organismu zkvašují cukr, ochuzují tělo o živiny, proto se cítíme unavení a slabí.

Extrémně kyselinotvorné potraviny:

 • maso, masné produkty (kyselina močová)
 • vepřové maso (k. sírová, dusičná)
 • drůbeží maso (drůbež je kyselejší, nemočí)
 • mléčné výrobky, uzené potraviny (k. mléčná), mléko má expanzivní energii dobrou pro tele, ne pro člověka, podporuje růst rakovinných buněk -> záněty, bolesti kostí a svalů, rakovina prsu a tlustého střeva
 • cukrovinky, moučné výrobky, tuky (k. octová)
 • cukr, alkohol (-> etanol -> rozklad buněk), med, javorový sirup, hnědý cukr, melasa – mají živočišnou energii, můžeme je užívat max. jako lék
 • bílá mouka, škroby (v ústech se pomocí ptyalinu štěpí na cukr)
 • umělá sladidla (aspartam, sukralóza apod. – k.mravenčí = neurotoxin)
 • káva, čaj, červené víno (k. tříslová)
 • kakao, špenát, čokoláda (k. šťavelová)
 • léky (k.acetylsalicilová)
 • nadměrné přetěžování svalů (k. mléčná)
 • nedostatek pohybu (k. uhlíková)
 • strach, hluk, negativita, kouření, bulvár, brutalita v TV apod. (k. solná)

Co překyseluje v MB:

 • jídlo ve stresu, jídlo se studenými končetinami (v nepohodě)
 • vaření na elektrické energii
 • nedostatek zeleniny (v případě kyselosti upravit poměr MB talíře: 2 díly obilovin, 3-4 díly zeleniny, 1 díl luštěnin)
 • velké množství jídla, nedostatečné žvýkání, nedostatečné pauzy mezi jídly, ohřívání, dezert ihned po jídle
 • ovocné šťávy, alkohol, vysoký obsah škrobu
 • jídlo po 19 hod.

Co pomáhá:

 • VODA – čistá, pramenitá; může být smíchaná s citronovou nebo zeleninovou šťávou (1 díl šťávy na 10 dílů vody), šťávu připravíme čerstvou (nastrouhat, vymačkat), kupované jsou "mrtvé"
 • stévia – výplach dutiny ústní, zubní pasta, sladidlo; ničí mikroorganismy (vhodné kombinovat s čekankovým sirupem)
 • zásadité obiloviny: jáhly, špalda, tev, quinoa, pohanka

Zásadité prožitky:

 • ticho, mlčení, život v pravdě, harmonie, mír, milostné hrátky, zodpovědnost, řád, láska

Kyselé prožitky:

 • hluk, lež, konflikt, válka, sex, nezodpovědnost, chaos, iluze

Milan Dvořák ml.: Pohled na potraviny

Voda

 • Je důležité pít čistou vodu (nejlépe pramenitou či studniční povrchovou), protože tvoří až 60% lidského těla. Pomáhá tělu zbavovat se toxinů, a je zodpovědná za tepelnou regulaci. (Když je nám zima, potřebujeme na záchod – abychom se rychle zahřáli.)
 • Když musíme pít balenou vodu, nejlepší je kojenecká, když minerálky, je dobré je střídat. Vodu z kohoutku je dobré filtrovat.
 • Množství vody v organismu poznáme podle moči, měla by mít barvu světlého piva, přičemž regulace trvá nejméně dva dny.

Bílkoviny

 • Jejich trávení probíhá v žaludku, slinivce a tenkém střevě. Štěpí se na peptidy, a dál na aminokyseliny. (Peptidy jsou zodpovědné za chuť potravin, když se zcela nerozloží na aminokyseliny, tělo je použije na stavbu tkání – potom můžeme vypadat jako to, co jíme.)
 • Odpadní látky z bílkovin jsou NH4+, močovina, kyselina močová. Když se nedostanou z těla, působí problémy (např. kys. močová se usazuje v kloubech, vzniká dna), proto je důležité pít dostatek vody (a konzumovat přiměřené množství bílkovin).
 • Důležitá je pestrost v příjmu (nejen) bílkovin! Když tělo nedostane potřebný poměr aminokyselin, čerpá z vlastních zásob – člověk je potom "kost a kůže".
 • Při výrazné dietě tělo bere energii z tuků, ale vznikají přitom toxické metabolity (aldehydy a ketony), které mohou poškozovat mozek. Proto je např. při rýžovém půstu opět nezbytné dostatečně pít.

Oleje

 • Rafinace = zbavení přírodních antioxidačních látek (zbavení rostlinných slizů, bílkovin a lecitinu, odkyselování soli kyselin, bělení a deodorace); probíhá buď mechanicky, nebo chemicky (tzn. pomocí rozpouštědel apod.). Rafinovaný olej rychleji oxiduje, tedy žlukne.
 • Panenské oleje jsou teplotně odolnější (záleží též na odrůdě), ovšem při smažení či fritování vznikají vysoce reaktivní volné radikály – smažit nebo fritovat bychom tedy i na nich měli nejlépe max. dvakrát týdně.
 • Obecně jsou na smažení lepší oleje s méně nenasycenými kyselinami (sádlo, lůj, kokosový tuk), pro nás jsou však vhodnější oleje nenasycených kyselin. Je dobré střídat různé oleje, jak stolní tak fritovací. Nasycené mastné kyseliny působí v těle neblaze (ateroskleróza, srdečně cévní onemocnění atd.)
 • Při zahřívání olej v určitou chvíli dosáhne tzv. "kouřového bodu", poté dochází k oxidaci rychleji. (Pozor na restaurace, dělají tam omáčky z "vyjetého" oleje.)
 • Uskladnění olejů: co nejnižší teplota, co nejméně vzduchu, optimálně ve skle, a to co nejtmavším.
 • Čím méně tepelně zpracovaný olej je, tím lépe, na druhou stranu alespoň nějakou tepelnou úpravou by měl projít. (Do salátů jsou vhodné tepelně zpracované zálivky, semínka je radno opražit apod.)
 • Lepší jsou tuky ze semínek (gomasio aj.) než z olejů. Je vždy potřeba semínka důkladně rozkousat. Z olejů jsou pro nás nejvhodnější polyenové: omega 6 a omega 3 v poměru 5:1 (běžný je poměr 25:1). Najdeme je např. v rybách, ve světlici.

Sacharidy

 • Monosacharidy (glukóza, fruktóza), disacharidy (sacharóza, maltóza), oligosacharidy, polysacharidy.
 • Slady jsou vhodnější, obsahují více polysacharidů, v sirupech je často velké procento glukózy.
 • Mandle lépe nepoužívat na pečení, probíhá v nich nepříznivá reakce (asparaginu).

Vitamíny

 • U MB bývá problematický B12, je obsažen v rybách a některých fermentovaných potravinách. (Pro vegany je zásadní nepoužívat bílý cukr, protože vlivem jeho konzumace se B12 z těla vylučuje.)
 • Nadkonzumace vit. C oslabuje ledviny. (Celaskon apod.)

Bakterie, plísně

 • Ani biopotraviny nemusí být vždy vhodné, pakliže se v nich objeví plíseň či bakterie.
 • Bakterie působí špatné zažívání a nadýmání. Podmínky, ve kterých prospívají jsou voda, cukr, bílkoviny. Počet mikroorganismů se za příznivých podmínek zdvojnásobí během 20 minut.
 • Faktory aktivity mikroorganismů: obsah živin, pH, vodní aktivita, teplota; když nejsou všechny podmínky splněny, aktivita se snižuje. Konzervační látka – sůl.
/ro.le, kla, xylda/ Zpět na obsah
Jarní seminář / Milan Dvořák – Ing. Jarmila Průchová

Pardubice 27.3.2010

1. Milan Dvořák - Informace z přednášek na makrobiotické konferenci v Portugalsku (Lisabon)

Bob Carr

Jak předat semínkům informaci o sobě – postavit se naboso do zahrady, dát si pár semínek pod jazyk (načtou si potřebné informace o DNA), pak je dát na dlaň, dýchnout na ně a pak je zvednout na dlaních (ukázat vesmíru). Pak teprve semínka sázíme ... Tyhle semínka předají informace těm ostatním a vyroste zelenina vhodná přesně pro nás. První tři dny je nezaléváme, pak je zalijeme vodou z konvice, kterou jsme promíchali rukou. S rostlinkami si chodíme povídat.

Kristýna Raunová (Dánsko): Jak změnit paradigma vnímání

 • dívat se na sebe zvenku
 • uvědomovat si okamžik pozorování
 • objevit v čem člověk žije, uvědomit si to
 • přijmout to, ale cítit možnost výběru
 • zvolit nový výběr
 • věřit, že nová volba bude fungovat

Simon Braun (Anglie): Jak chápeme jídlo

Rozumět tomu co děláme, prožít informaci (zkušenost), teprve to se rovná znalosti.

PŘEKYSELENÍ

Překyselení je nutné vyvažovat dostatkem zeleniny.

Kyselinotvorné potraviny:

 • maso + masné produkty – vytváří kyselinu močovou
 • cukr, tuky, bílá mouka – vytváří kyselinu octovou
 • umělá sladidla – vytváří kyselinu mravenčí
 • nealkoholické nápoje – vytváří kyselinu fosforečnou (rozpouští kosti)
 • káva, černý čaj, červené víno – vytváří kyselinu tříslovou
 • špenát, červ. řepa, rebarbora – vytváří kyselinu šťavelovou
 • sýry, nakládané maso – vytváří kyselinu dusičnou
 • léky, analgetika – vytváří kyselinu acetylsalicilovou
 • přetížení svalů – vytváří kyselinu mléčnou
 • špatné dýchání – vytváří kyselinu uhličitou
 • stres, zlost, hněv – vytváří kyselinu solnou

Co překyseluje v makrobiotice:

 • nedostatek zeleniny
 • přemíra jídla
 • nedokonalé žvýkání
 • nedostatečné prosliňování
 • nedostatečné pauzy mezi jídly (měly by být asi 3 hodiny)
 • ohřívané jídlo
 • desert hned po obědě
 • přemíra ovoce
 • pití ovocných šťáv
 • alkohol
 • výrobky s obsahem škrobu
 • konzumace jídla po 19 hodině (přetíží se játra)

Projevy překyselení:

 • kožní problémy
 • bolest hlavy
 • svědění
 • pupínky
 • nadýmání
 • zánět mandlí, dásní, sliznic
 • diabetes
 • osteoporóza
 • akné
 • plísně

Doporučeno měřit kyselost v těle – lakmusové papírky, hodnoty kolem 5 – hodně kyselé, kolem 7 normál. Překyselení způsobuje demineralizaci.

Různé:
Pickles vytáhnout z ledničky delší dobu před konzumací!
Těstoviny raději k obědu než k večeři (navečer způsobují nadýmání).
Dbát na dostatek zeleniny, nedostatek táhne ke sladkému!
Vařit obiloviny různými způsoby!
Nedělat sváteční talíř každý den!
Pracovat na zdokonalení sebe sama!
Jsme to, co si o sobě myslíme!
Neubližovat druhým, umět se omluvit, šířit radost, nevyhledávat chyby u druhých!

2. Ing. Jarmila Průchová

Přednášku začala důrazným apelem na to, abychom nejedli banány!!! Je to jen cukr a voda, velká zátěž pro ledviny.

Makrobiotika – léky a lékaři

Do 10 let makrobiotické praxe je člověk pořád začátečník.
Do 20 let makrobiotické praxe mírně pokročilý, dále pak už pokročilý.

 • Obezita – nejdříve vyzkoušet makrobiotiku, pokud by nebyly výsledky, tak teprve pak to řešit s lékařem, nebrat žádné přípravky proti obezitě!
 • Bílkoviny v nadbytku jsou základem mnoha chorob. Živočišné bílkoviny poškozují činnost jater.
 • Štítná žláza – vždycky je to záležitost konstituční, endokrinologové předávkovávají množství léků.
 • Problémy s tlustým střevem – makrobiotiku pasírovat ... i několik měsíců.
 • Diabetes – nedá se obejít bez spolupráce s lékařem. Jedna z příčin cukrovky – kasein (mléčná bílkovina).
 • Chronické, dlouhodobé nemoci se nedají řešit rychlým přechodem na makrobiotiku, přechod by měl být postupný s postupným snižováním dávek léků.
 • Léky se strašně dlouho vylučují z těla ... trvá to roky.
 • Vyhublost – přidávat bílou rýži, sóju.

Starší makrobiotik musí myslet na dostatek tekutin, dělat řidší kaše. Špatná paměť – přidávat hodně zelené natě. I po vyřešení zdravotních problémů zůstává člověk na tyto problémy citlivý.

Konstituce – 80% ovlivňuje chod organismu, ještě před početím zlepšit zdravotní stav. U každého typu konstituce je jiná možnost udržet si optimální hmotnost. Dva typy konstituce člověka – tyčka – jablko.

 1. Tyčka – standardní makrobiotický režim, bílé rybí maso – ne tučné ryby (tuňák, sumec, makrela). Daikon ve všech možných úpravách, ale ne přes míru. Třít tělo horkým ručníkem, sauna.
 2. Jablko – potraviny lehce nad pásmem zdraví, ječné kroupy, lotos, shittaké, hatomugi, zelené zeleniny, zelí, pórek, brokolice, zeleniny na trošce oleje. podusit, lisovaný salát – zelí, mrkev, ředkvičky, daikon, okurka, tai-či, dynamická jóga, třít horkým ručníkem.

Důraz na pestrost – barvy, struktura, způsob přípravy, výběr potravin!!!

Podváha – léčebné vaření, polévky s placičkami mochi, hutné obilno-luštěninové polévky, sladká rýže společně s rýží natural, opražené sezamové semínka přidávat do obilí.

Příčiny přejídání:

 • nedostatečná pestrost
 • nedostatečná pestrost technik při vaření
 • stres, nedostatek odpočinku a spánku
 • hodně soli, hlavně ráno
 • špatné žvýkání

Různé:
Psát si jídelníček z důvodu střídání jídel – pestrost!
Udržovat přátelské kontakty se zkušenými makrobiotiky!
Pozor na aromatické byliny, na byliny fialové barvy a byliny rostoucí vysoko v horách!
Všechny léky mají vedlejší negativní účinky a kontraindikace!
Kosmetika i ta přírodní je strašně přechemizovaná, což oslabuje všechny buňky v těle!

/Vendy/ Zpět na obsah
Pobyt u Věrky Chasákové

Kozlovice, Beskydy březen 2010

 • BANCHA: rozhodně nepít příliš často – vysušuje kůži, čaje je nutno střídat
 • po uvaření listy čaje Bancha nikdy nevyhazovat – přidat vždy nové, dokud není zaplněno dno konvice – pak je usušit, uschovat a použít při vaření rybího vývaru
 • ČAJ z dýň. semínek: semínka z dýně stačí pouze usušit, né pražit! Navíc je lepší je po usuš. pomlít – lepší uvolnění tělu prospěšných látek do čaje (+ z vlastní zkušenosti mohu dodat, že čaj z pomletých dýň. semínek je úžasný balzám pro suché rty – čaj je totiž jemně mastný – na hladině zůst. zelené kapky oleje)
 • JARO = POZOR NA JÁTRA!
 • omezit olej + smažení
 • zeleninu "restovat" nasucho/na vodě, až pak přidat olej
 • klasické "restování cibulky" = JANG úprava; 2 extrémy: plamen = JANG x olej = JIN; raději nepoužívat, je-li člověk příliš "jaterní" (vztek, vzdor, mimické vrásky apod.)
 • sladko-slaná chuť na posílení jater (např. pečená jablka) – vhodné zejm. pro děti, které jsou vzteklé, vzpurné a plačtivé
 • SŮL:
 • při MB stravě nezapomenout solit! (pozn.: Věrka použ. častěji sojovku než sůl)
 • nedostatek soli je v důsledku horší než nadbytek
 • ranní kaše: vždy osolit (nejl. shoyu/miso) – ráno je trochu soli potřeba = dobrý start + energie do nového dne; Věrka už prý delší dobu nepoužívá gomasio (= příliš JANG = stahující) – raději praží semínka nasucho nebo na vodě, tj. opláchnutá (= nejméně stahující) a na konci je vždy zastříkne shoyu – tato úprava je vhodná pro lidi s přebytečným JINem
 • HYPOGLYKÉMIE: dbát na dostatek oleje, soli a bílkovin (hlavně na snídani)!
 • BLANŠÍROVÁNÍ:
 • vroucí voda + sůl (bez soli jen hořké druhy zeleniny – sůl zvýrazní hořkost!)
 • při vhazování zeleniny do vody se nesmí vody přestat (tj. bublat)
 • při skladování na cesty – blanšírovanou zeleninu prudce zchladit – zelenina dále "nepracuje" (tj. neměkne, nemění barvu)
 • VÝVARY = koncentrovaná energie
 • k posílení organizmu (jíme-li i vyvařenou hmotu, resp. zeleninu, energie odchází při trávení
 • PEPŘ podporuje odhleňování
 • POZOR: příliš velké množství = moc JIN (dle Věrky je to problém většiny dnešní populace – to prý vysvětluje i tolik plivanců na chodnících :-)
 • TIP na suchý kašel (uvolní plíce): okurkový salát s pepřem (okurku posolit, zatížit, vymačkat přebytečnou vodu, ochutit umeoctem + pepřem, příp. pokapat soj. smetanou
 • pickles + kov = nevhodná kombinace (?)
 • všimla jsem si, že Věrka nabírá pickles nerez lžící – s názorem, že to "není vhodné" se prý ještě nesetkala; navíc nemá pocit, že by na tom bylo něco špatného
 • podobnou fámu slyšela o použ. kovu při zpracovávání kvásku - její známá prý léta zadělává kvásk. těsto na chleba jedině v nerez míse a chléb je prý vždy vynikající ...
 • kváskový chléb vždy před jídlem napařit, a pak ohřát na teplém oleji pod pokličkou (tato úprava tolik nestahuje)
 • moučníky z kvásku + sladu (pečené/napařované) jsou nevhodné tak či onak ... těmto kombinacím se vyvarovat; kompromis = pečené moučníky z dom. amasaké + obilovin
 • SEITAN domácí = čistý lepek
 • dle Věrky ho prý mohou jíst i bezlepkáři
 • lepkavě působí ve střevech nevhodná kombinace škrob + lepek
 • vývar po uvaření domácího seitanu nevylévat – lze použít na polévku
 • OTÁZKA: Je vhodnější použ. pšeničný škrob (tricena) před kukuřičným (maizena)?
 • ODPOVĚĎ: Většina dnešní populace má "uvolněné" ledviny (JIN), proto je lepší tricena (= více jang) než maizena (= jin); také nezapomenout dávat přednost místním plodinám (tricena X kuzu) – kuzu = lék
 • TIP: domácí tricena – husté "mléko", které získáme při výrobě domácího seitanu rozlít na plech, usušit a pomlít na prášek
 • VITAMÍN B12 aneb čistě rostlinná MB strava
 • ten, kdo odmítá jíst i ryby, by měl alespoň 1x za 14 dní konzumovat 1 vajíčko - nejlépe např. do polévky (zelňačka/kvásková); v sezóně lze udělat i houbovou smaženici (houby = jin X vajíčko = jang - dobře se doplňuje) – smaženice nesníst velké množství + talíř doplnit např. ředkvičkovým salátem (zlepší trávení)
 • POZOR na příliš časté použ. RÝŽE NATURAL – vylučuje vápník z těla!
 • EKZÉM - kožní problémy - tlusté střevo - nadbytek JINu
 • při svědění potírat místa šťávou z cibule
 • MOUDRÁ SLOVA na závěr: "Nezapomínejme, že kromě fyzického těla musíme dbát i o svoji psychiku. Není-li naše mysl v pořádku, pak je i ta sebezdravější MB strava neúčinná."
/monchi/ Zpět na obsah
Seminář Jarmily Průchové: OMYLY, NA KTERÉ SE DOPLÁCÍ

Praha, 21.11.2009

 • omega 3 - buď 2x týdně ryba, ale místo ní úplně stačí lněná semínka
 • nejhorší nemocí je diabetes - onemocnění diabetem v dětství je nevyléčitelné
 • domácí mazlíčci - nejlépe na dálku - nebezpečí mikrobů a parazitů (na vyléčení snad budou nějaké aparátky tzv. medicína zítřka - zatím je to ve stadiu zkoušek)
 • před rostlinným tukem je třeba se chránit, a to ohřátím a konzumováním se zeleninou, aby ho pomohla strávit
 • bílý flíček na kůži znamená zahleněný orgán na dráze a příčinou je nadbytek sóji, stačí chvíli soju vysadit
 • ovoce - obsahuje kyselinu a fruktozu (jin), varem kyselina vyprchá a fruktoza se změní na stravitelnou
 • minerálky nepít, hlavně ne studené a hlavně ne Magnezium
 • kuřecí maso - silný jang - horší než vepřové
 • při diabetu brambory ne!!!, zmrzlinu ne!!!
 • reprodukovaná asistence - 1/2 roku MB a je po problémech
 • homeopatika - ne dlouhodobě - s nimi se dostává pouze energie, ale ne hmota
/Irce/ Zpět na obsah
Zrnobraní 2009

Ekofarma Ctiboř, 3.10.2009

Klára a Honza Jíchovi – co pro ně znamená makrobiotika

MB = souhrn strategií, jak dosáhnout velkého života = prožívání života naplno = dobrodružství, zodpovědnost se vším všudy = možnost dosáhnout svobody

1. MB jídlo: Je první fází, kterou je potřeba dobře zvládnout, zautomatizovat. Na mb jídlo bychom neměli v dalších (duchovnějších) fázích vývoje člověka zapomínat či zanevřít pro "vyšší cíle".

2. Denní a pracovní režim: Pouze mb jídlo k dosažení velkého života nestačí, protože nejde dělat věci na půl. Denní režim je dobré přizpůsobit si vlastním potřebám, důležitá je pravidelnost (práce-odpočinek).

3. Mezilidské vztahy: Po přechodu na mb mohou utrpět, ale není dobré snažit se urovnat je hned a za každou cenu. Čas nám v tom pomůže. Určitá izolace jedince po přechodu na mb nemusí být na škodu. Když se člověk naučí být šťastný sám se sebou a pochopí svůj dar, začne přitahovat i ostatní. Klíčové je pozitivní myšlení, negativní myšlenky ostatní odpuzují.

4. Vztah k univerzu: Dnes je ve světě běžná polarizace na dobré a zlé. Lidé se zároveň neustále o něco snaží (např. aby neonemocněli, aby nezačala válka...). Pokud přijmeme univerzum jako celek, nebude se nám dostávat místa pro negativní věci a kritiku. Takový člověk pak vyzařuje pozitivní energii a jeho okolí se automaticky čistí. Zamezí se tak životu ve strachu.

5. Duchovní obzor: Člověk je schopen přivolat do svého okolí věci tak, že si je vysní, a ony se pak následně zhmotní.

Odpovědi na otázky od okolí spojené s mb

Jaký má mb smysl, proč to děláš?
Nejprve přemýšlet, proč se tazatel ptá a co chce slyšet. Vyhneme se tak plýtvání energií na odpověď, která tazatele nezajímá. Někdy je lepší nic nevysvětlovat: "Protože chci."

Jak je možné že jsou makrobiotici nemocní/mají rakovinu (př. M. Kushi)?
Jedná se o otázky od lidí, kteří chtějí proti mb bojovat. Mají racionální argumenty, načtené knížky a chtějí si dokázat, že mb nefunguje. MB jako systém je dokonalá, ale lidé ji nedokonale aplikují – vždycky se dá všechno dělat špatně.

Otázky, které chtějí popíchnout, ublížit
Např. Jak toho můžeš tolik sníst k snídani? - Kaše = 1 hrnek 'musli' + 5 hrnků vody. Jak toho můžeš tolik vypít? - kdo se živí suchým, musí hodně pít.

Rýpavé, zpochybňující otázky
Jak to, že jíte věci dovážené až z Číny nebo Japonska? - Vzdálenost není jediné vodítko, důležitější je směr. Velká vzdálenost ve směru S:J je nežádoucí, kdežto ve směru V:Z může být výhodná, protože se jedná o stejné klimatické pásmo. Žádné mb pravidlo není dogma, naopak striktní dodržování několika pravidel je nežádoucí.
Co budete jíst, až se sem přestane dováže rýže nebo až všechna sója bude GMO? - Místo rýže kroupy, místo sóji hrách a čočku – mb je flexibilní a pestrá.

Stojí ti to za ten čas?
Člověk po přechodu na mb taky hodně věcí dělat přestane, např. nechodí tolik k doktorovi; děti nepropláčí hodiny, aniž by matka věděla, co jim chybí; matky se nemusí hodiny bavit o nemocech svých dětí. U dětí je mb dlouhodobá investice, která se postupně vrací. Člověk přestane mít extrémní potřeby, např. ztratí touhu neustále někam cestovat, či trávit víkendy adrenalinovým sportem.

Žádosti o radu, jak se vyléčit
Pozor na lidi, kteří očekávají rychlé a snadné řešení. Na to existuje snadná odpověď typu: "Pomůže ti kompletní změna stravy". Nelze radit někomu, jehož životní styl včetně jídelníčku neznáme.

Proč jsi po přechodu na mb nemocná?
Eliminace mohou být nejhoršími stavy v životě, protože diagnóza lékaře je jen špička ledovce. MB odhalí a začne řešit další problémy, které diagnostické metody zatím nezachytily. Důležité je si uvědomit, že eliminace jsou pouze dočasné!


Dan Doležal – Naděje

 • Bible: "Vezmi svůj kříž a následuj mě."
  Cílem člověka je pochopit, jaký má ve svém životě úkol a tento úkol naplnit. Každý člověk dostal nějaký dar. Smyslem života je tento dar rozvíjet a dávat ostatním.
 • Měli bychom si najít čas zastavit se a zamyslet se nad sebou. Naši předkové to uměli a měli k tomu lepší podmínky, např. nenutilo je pracovat umělé osvětlení. V dnešní rychlé době je k tomu třeba více osobní disciplíny.
 • Myšlenka více lidí je daleko silnější než myšlenka jednoho člověka
 • Důležité je obohacovat se o zkušenosti jiných a vnímat i potřeby většinové společnosti – neuzavírat se do mb skupiny.
 • Pokud řeším nějaký problém, je dobré nechat si čas na rozmyšlenou, nesnažit se ho vyřešit hned.
 • Duchovní rozvoj = cesta do neznáma (když ptáče vylétá poprvé z hnízda, také neví, jestli nespadne a nezabije se, zda ho křídla unesou, ale přesto ten krok udělá)
 • Lenost je to co nás brzdí

Trojčlenný sociální organismus

 • "Čím je dílo větší, tím větší klade hmota odpor." Michelangelo
 • "Odpovědnost každého za všechno, je odpovědnost nikoho za nic, je třeba nastolit osobní odpovědnost". Tomáš Baťa
 • Svobodu je třeba dosáhnout vnitřně, ve vnějších vztazích se musí všichni omezovat, ale pokud jsou vnitřně svobodní, omezují se dobrovolně.
 • 3 složky: Politika, Kultura, Ekonomika – nyní žijeme v ekonomické totalitě, protože ekonomika diktuje podmínky politice a kultuře.
 • Cílem je obnovit lokální ekonomiku a vazby a přijmout osobní zodpovědnost. Systém lokální ekonomiky funguje např. v Německu či VB, kde mikroregiony zavedly vlastní měnu, aby jim peníze neutíkaly pryč.
 • Pomoci ostatním mohu pouze tehdy, pokud jsem silná a pevná.

Věrka Chasáková

Význam MB

 • MB = poznávání energií, které umožní vhled do života a odpovědět na spoustu "proč"
 • Umožňuje dosáhnout lehce zásaditého stavu v našem organismu. Mezi zásadité prožitky patří:
  • Radost ze života
  • Mlčení, pobývání v tichu, když je člověk rád sám se sebou
  • Život v pravdě a harmonii
  • Přísnost, disciplína, dodržování zásad
  • Věci, které nemůžeme změnit, necháme být. Je zbytečné do nich dávat svou energii.
 • Stres ničí tělo víc než nezdravé jídlo – lepší je tedy sníst na návštěvě s čistým svědomím nezdravé jídlo, než si způsobit stres odmítnutím.
 • Když chci změnit svět, musím změnit nejprve své myšlení na pozitivní.

Mantry

 • Jangová činnost, může se při nich uvolňovat hlen. Vibrace hlasu rozvibrovávají jednotlivé orgány. Zpívat mantry bychom měli alespoň 30 min.
 • Mantry podporují komunikaci, harmonizují organismus
 • SU
  • zpívá se při výdechu 1x, 3x, 7x, 21x atd. Ruce jsou dlaněmi spojené na krční čakře a oči zavřené
 • (OM) – A –MA – TE – RA – SU – O –O- MI – KA – MI
  • OM (hlas vesmíru) se zpívá v duchu při nádechu, ostatní nahlas při výdechu
  • Jejím prostřednictvím můžeme poslat přání do kosmu, ale opatrně – špatné přání se vrátí v náš neprospěch!
  • Zpívá se 20x-40x, ruce jsou ve výši hary dlaněmi nahoru, leva přes pravou.
 • SO – HAM (Já jsem)
  • SO se zpívá v duchu při nádechu, HAM nahlas při výdechu
  • Zpívá se 20x – 40x a používá se při špatných myšlenkách, aby odezněly
 • HI – FU (mantra na podporu slinivky a žaludku)
  • HI se zpívá nahlas při nádechu
  • FU nahlas při výdechu
 • HM (mantra na podporu uší)
  • Prsteníčky si strčíme do uší tak, aby byly úplně ucpané, nadechneme se a s výdechem zpíváme HM, na konci prudce prsty vyrazíme. Uvolňuje se tak ušní maz.
 • AUM
  • A – oblast břicha
  • U – oblast krku
  • M – 6., 7. čakra

Dýchání

 • Nádech: nejprve do břicha, pak do hrudníku a nakonec pod klíční kosti
 • Výdech: nejprve z pod klíčních kostí, pak z hrudníku a nakonec z břicha
 • Aktivizace: dlouhý nádech, krátký výdech
 • Zklidnění: krátký nádech, dlouhý výdech
 • Dýchat na procházce 30 min před jídlem, důsledně při vážných nemocech, tělo pak lépe tráví a dech se zautomatizuje

Poznámky

 • Vývar z mrkvové natě – obsahuje mnoho minerálů
 • Energií nabíjí také skály, moře, stromy a domácí zvířata nad 20 kg (ideální je kůň)
 • Muži by měli plodit děti se zavřenýma očima, oči berou dítěti prenatální energii
 • Nedostatek B12
  • Tempeh je u nás sterilizován, takže B12 neobsahuje
  • Jíst ryby nebo občas vajíčko v polévce, či zeleninu s tvarohem nebo si cucat špinavý palec u nohy
  • Pokud ryba stahuje, vyrovnat např. pálivou papričkou ve formě kondimentu nebo třešněmi – nemají ovocnou kyselinu a tolik nedráždí. Možný je i čaj z třešňových stopek.
  • Rybu je dobré připravovat na páře: do vody se vloží bylinky, na pařák list čínského zelí a na něj ryba, která se ještě pokape citronem
  • Kapr je nejjinovější, je býložravec a žije v bahně x mořské ryby jsou nejjangovější. Kapra je možné namočit přes noc s česnekem do mléka – zbaví ho rybiny
 • Sprcha má jangový charakter, koupání uklidní víc. Při nachlazení se doporučuje slaná koupel, pro uvolnění koupel v pomerančích (stahuje špatnou energii), pro dodání vitamínu B koupel v droždí (milují děti), pro ženy peeling z pšeničných otrub (vyhlazuje a zjemňuje pokožku)
 • Horečka má také jangový charakter – pro ochlazení je lepší koupel než sprcha. Omývání povrchu těla vlažnou vodou vytáhne horečku zevnitř těla na povrch, je to šetrnější než zábal.
 • Silvestrovské jednohubky-tofu piklované v misu: Bílé tofu dáme mezi dvě utěrky a zatížíme, aby vytekla přebytečná voda. Potom natřeme misem ze všech stran a necháme marinovat 12-24 hodin v chladu. Omyjeme, nakrájíme a přidáme proužek nori a měsíček mandarinky.
 • Těstíčko na tempuru: 1/3 kukuřičné mouky, 2/3 bílé hladké mouky, kurkuma, sůl, 1 ČL vinného kamene, vyšlehat s ledovou vodou (výsledek je křupavější)
/Marketa, Vendy/ Zpět na obsah
Letní makrobiotická konference

Svatý Jan pod Skalou, 25.7. - 1.8.2009

Zuzana Terešová

 • pláč při krájení cibule – vyplavují se nadměrné jiny
 • nápoj UMESHOKUZU – mj. na bolesti hlavy, uzemňuje, mb „penicilin“
 • čaj se shoyu je také lék
 • na zácpu - napařovat kapustu (i růžičkovou), kadeřávek, masírovat břicho, masírovat bod tlustého střeva na ruce
 • kroupy ochlazují
 • gomasio míchat s nori vločkami (sypat obilí)
 • luštěniny jedině s kombu
 • tekka při jinových chorobách srdce
 • ohřívané jídlo je jang
 • rozpuštění usazenin v těle – kostech, kloubech – jíst napařované zelí a cibuli
 • VODNÍ PICKLES: 1l vody vařit s 1 pol. lžící soli, zchladit na 50 stupňů, zalít, zavřít, za 3 dny hotovo; na dno lze křen, česnek také z malých tvrdých jablek
 • KIMPIRA: mrkev, daikon nasucho nebo na oleji, pokapat citronem
 • léky: miso polévka, kulatozrnná rýže, azuki, kvašená zelenina
 • NISHIME: denně v hrnci takto: pár zrnek soli (nahoře); jang zelenina na kusy (mrkev); jin zelenina na kusy (cibule) 1/2 cm vody, kombu (na dně hrnce)
 • MISO POLÉVKA: wakame do vody, zeleninu na sirky hodit do vody, 5 min vařit, přidat miso, sundat pokličku, vypnout vařič
 • VÝVAR: dlouho vařit kombu + shiitake, po odstavení přidat shoyu a zázvorovou šťávu
Vždy vítané opakování:
DŘEVO: játra, žlučník
hlasitost, stálý stres
natě, kroupy
dětství
OHEŇ: srdce, tenké střevo, 3 ohřívače, perikard (obal srdce)
všechno vím, znám, umím
hysterie, nervozita
strhávání pozornosti, žvanivost (překecat emoce)
napařování, kukuřice
-náct
ZEMĚ: odp. siesta 14 – 15 h
pozdní léto, sladká chuť
žaludek, slezina, slinivka
nedůvěra – i v sebe
hara, ukotvená
sladké kulaté zeleniny, kedlubny, cibule, zelí
jáhly, sladká rýže
KOV: večer, stáří, podzim
plíce, tlusté střevo
smutek, deprese, bolest, neschopnost pustit staré věci
rýže, kořenová zelenina
chuť pikantní
VODA: noc, umírání, znovuzrození, zima
ledviny, pohlavní orgány
strach až fobie, „zeptám se mrazáku co mi ohřeje mikrovlnka“

Mirka Slavíková – školní stravování

Kontakt: Mirka Slavíková (poradí i škole): slavikovamiroslava@seznam.cz
Velmi šikovná paní, pracuje na Krajské hygienické správě v Ústí nad Labem a také úzce spolupracuje s ministerstvem ohledně změn ve školním stravování. Makrobiotička! Měla zajímavou přednášku třeba o tom, že lidé, kteří rozhodují o stravě školáků nerozlišují mezi zeleninou a luštěninou, zato jim přijde důležité zachovat zvlášť kategorii mléko a zvlášť mléčné výrobky... Nicméně je velmi trpělivá a myslím, že se jí podaří mnoho, ale holt to bude pomalejší. My ovšem nemusíme čekat, až se hnou ledy na nejvyšších místech a můžeme dokázat třeba totéž co jedna z účastnic arény: začala vařit zkušebně 10 mb obědů na jedné střední škole v Chebu a na konci školního roku už jich pro velký zájem bylo 300! A to při splnění všech předpisů. Je to paní Zdena Tancošová, Šeříková 5, 350 02 Cheb

Dan Doležal

Chcete-li sílu získat, musíte ji napřed vydat!
Jsou věci mezi nebem a zelím... :-)

Klára Jíchová

Přirozený oxytocin s sebou nese i přirozené opiáty, umělý je nemá.

Honza Jícha

Velmi zajímavé přednášky na téma dějiny světa a Čech v souvislostech jin a jang a vaření na cestách.

Z nedělní bohoslužby

Co Bohu nenabídneme, to nepromění.

/pacisek/ Zpět na obsah
Vaříme dětem dle makrobiotických zásad, Dáša Lužná

Jeseníky, Malé Vrbno, 12.7. - 18.7. 2009

 • karob blokuje energii, zastavuje peristaltiku, raději občas střídat s kakaem
 • děti do 10 let by neměly jíst houby vůbec a pokud ano, tak opravdu jen vyjímečně např. hlívu formou polévky
 • černé sezamové semínko není pro děti moc vhodné
 • pokud jíme pečený chléb, tak raději před jídlem napařovat - přivést vodu k varu, dát nakrájený chléb a vypnout sporák a nechat dojít, jíst až po vychladnutí
 • amasaké Dáša nevaří, tak jak píše v Nědelním vaření jen za stálého míchání přivede k varu (do prvních bublinek) a pak odstaví z ohně. Prý se jinak ničí enzymy. Dobré je dát kvasit obilí v noci a ráno mít tyto enzymy do ranní kaše. Kupované amasaké je sterilované a již tyto enzymy neobsahuje.
 • pokud fritujeme: při obalování v mouce se jídlo připaluje, raději používat strouhanku
 • Pokud není ve stravě cukr, není třeba v létě v našich podmínkách používat opalovací krém (při respektování obecně známých zásad pobytu na slunci). Sluníčko prý cukr vytahuje a pak to na kůži "karamelizuje" :-)
 • agar raději používat od Sunnfoodu, ten "instantní" od Naturalu
 • fazole: antidepresivum číslo 1 :-)
 • těsto na palačinky (recept uvedený v Nedělním vaření) lze v lednici uchovat i týden
 • do kvásku dávat vařečku, těsto lépe kvasí
/stevey/ Zpět na obsah
Makrobiotická dovolená nejen pro rodiče s dětmi, Dáša Lužná

Jeseníky, Malé Vrbno, 19.7. - 25.7. 2009

 • barevné fazole (červené, černé) namáčet s jablečným octem (stačí necelá polévková lžíce) pro zachování barvy při vaření
 • čočku chuťově dobře doplní bazalka
 • rajčata a brambory mají nevhodný poměr sodíku (Na) a draslíku (K) - asi 1 : 276, proto je nutné je vařit s větším množství soli!
 • je vhodné zpracovávat zeleninu, která zrovna roste - příležitostně i rajčata kvůli jejich červené barvě (v létě je nutné doplnit talíř červenou barvou, abychom nastřádali "oheň" na zimu - nebude nám zima, Dáša občas doplní talíř půlměsíčkem čerstvého rajčete - to prý úplně stačí)
 • při tepelné úpravě rajčat přidat rozinky (vyrovnání kyselosti) + pár kapek tamari
 • v létě často zařadit do jídelníčku vařenou kukuřici (v létě ochlazuje, ale zároveň dodá záhřevnou energii na zimu)
 • meloun je považován za "zeleninu", v letním horku příjemně ochlazuje
 • příprava celozrnných těstovin: přivést vodu k varu -> vsypat těstoviny -> znovu přivést k varu -> odstavit a nechat 7 min. dojít; důležité pravidlo = nevařit (!), jinak se rozvaří
 • vaření plněných jáhelných knedlíků: do osolené vroucí vody naházet knedlíky, ztlumit plamen a hlavně nevařit (voda 90°C), jinak se rozvaří na kaši; až vyplavou, jsou hotové
 • "falešný špek" – do vyšší vrstvy (2 cm) studeného oleje přidat celer a sůl (zabrání velkému nasáknutí oleje do celeru) -> zahřát -> vybrat z oleje ven
 • dezert z fazolek adzuki a sušených meruněk: Dáša doporučuje vařit předem namočené fazole + meruňky v tlakovém hrnci; po uvaření je nutné nechat fazole + meruňky zchladnout (!) a teprve potom rozmixovat dohladka (nejlépe v mixéru se skleněnou nádobou); pozn.: dezert byl krásně našlehaný a jemný
 • ranní smočení nohou v potůčku zajistí perfektní start do nového dne
 • ranní Do-In cvičení je příjemný návykový rituál
 • "Úsměv je nejlepší lék a nic nás nestojí!"
/monchi/ Zpět na obsah
Kurz zdravého životního stylu pro celou rodinu i jednotlivce

Morávka 2009, V. Strnadelová, J. Zerzán

 • spálení do sluníčka je dobré potřít alkoholem – slivovicí
 • žádné pivo není zásadotvorné, jedno z kvalitnějších piv je Plzeň
 • při špatných snech u dětí je dobré uvařit před spaním třezalkový čaj
 • nejkvalitnější tofu a tempeh by mělo být od Naturalway, protože u uzených výrobků opravdu používá uzení, ale ostatní firmy místo uzení noří výrobky do chemických přípravků
 • nejlepším antikoncepčním přípravkem je počítač cyklů Ladycom
 • abychom byli zdraví, měli bychom také posílit naši psychiku; každý den napsat:
  • vše co jsme cítili špatně, v dětství, v dospívání i drobnosti a potřeba skoncovat s výčitkami, protože výčitka v organismu působí jako trojský kůň
  • momentální zážitky
  • když to napíšeme, získáme nadhled a k událostem se můžeme vracet a vyřešit je
  • často nemoc řeší něco, co nejsme schopni ve zdraví vyřešit sami
  • v nemoci je velice přínosná vizualizace – představíme si náš problém a vidíme vnitřním zrakem, jak ho bílé krvinky s velkými zuby ničí, hlodají, až se náš problém úplně ztratí, u běžných nemocí stačí 2x denně 5-10 minut, u vážnějších nemocí je potřeba 3x denně půl hodiny
 • na každodenní pití jsou nejlepší čaje bancha, kukicha atd., vývary ze semínek jsou vhodné jako léčebné přípravky, tedy ne každý den, vývar ze sladkých zelenin 2x týdně
 • nejhorší na pití je balená voda, protože je ozařovaná nebo dusíkovaná, aby se zabránilo růstu řas a dusík zůstává v molekulách vody, lépe pít vodu z kohoutku nebo filtrovat (Dionela)
 • způsob jídla:
  • mezi jídly přestávka 2-4 hodiny, jíst pravidelně 3x denně
  • neuzobávat mezi jídly
  • jíst v klidu, v sedě, pěkně jídlo na pohled nachystat
  • před jídlem pár sekund myslet na jídlo – příprava, lépe tráví
 • mišutku do těsta přidáváme těsně před pečením, aby nevsákla tekutinu z těsta
 • místo vajec do těsta používáme bílé tofu, místo lepku rýžový papír
 • vývar z masa není vhodný z žádného masa, protože dnes žádné maso není pěstované v naprosto čistém prostředí, kyselé děště, spad, chemické látky v granulích, často krmené zbytky z normální stravy a všechny tyhle nepříznivé látky se vyluhují do vývaru. Když je sníme v mase, tak tělu tolik neublíží, jako když se vyluhují do vývaru
/lety/ Zpět na obsah
Pobyt u paní Věrky Chasákové

Beskydy, květen 2009

 • Věrka často používá na zahušťování polévek, omáček, pudinků atd. škrob, který získá při výrobě domácího seitanu, je to ta první voda, která se při výrobě domácího seitanu slívá. Škrob uzavřeme do sklenice a uchováme v lednici, je lépe stravitelný než škrob kukuřičný (maizena).
  /Pozn. ro.le: Výroba domácího seitanu viz. Recept č. 342/
 • Česnek je dobré vyloupat a naložit před použitím do skleničky se sojovkou, vyrovnají se tak energie a navíc ho máme pak připravený po ruce.
 • Věrka hodně chválila slunečnicový olej z Alnatury.
 • Nepoužívat gomasio ráno na kaši, čím méně soli po ránu, tím lépe.
 • Na podporu střev je výborný čaj z nasušených semínek dýně hokaido. Semínka lehce opražit (i více do zásoby) a pak vařit se špetkou soli asi 10 minut.
 • Amasaké nám vydrží v lednici v uzavřené nádobě až 2 týdny.
 • Tahini je výborné do cizrnové nebo dýňové či mrkvové polévky (rozmíchat s vodou).
 • Velmi důležité je mít obilovinu pořádně uvařenou, Věrka používá často i 4 rozptylové mřížky (ne ty litinové) a obiloviny vaří až 2 hodiny.
 • Na občasné grilování, opékání je možné použít seitan speciál, česnekáček nebo uzené tofu (není třeba už nijak nakládat ani ochucovat), vždy by k tomu měla být napařená zelenina.
 • Pokud ráno děláme kaši z už uvařené obiloviny, měli bychom ji ještě nejméně půl hodiny vařit.
/Vendy/ Zpět na obsah
Makrobiotický víkendový pobyt pro ženy, Dáša Lužná

Jeseníky, Malé Vrbno, 23.4. - 26.4. 2009

Na jaře bychom měli:

 • podporovat jeho stoupající energii!
 • škrtnout všechno pečené v troubě, pokud už jíme něco pečeného, tak raději večer než ráno
 • dělat nepečené moučníky
 • hodně napařovat
 • hodně používat kroupy (uvolňují zatuhlé klouby i psychiku)
 • na jaře je výbornou přílohou napařený pórek pokapaný citrónem (kyselá chuť)

Půsty:

 • patří k jaru (nejvhodnější měsíce duben, květen)
 • na půst je třeba se psychicky připravit
 • je dobré načasování půstu spojit s fázemi měsíce
 • na období půstu si neplánovat žádné větší fyzické aktivity
 • v období půstu se tepleji oblékat
 • půsty můžou být jednodenní, třídenní, týdenní ale delší než týdenní půst je nutné držet pod vedením odborníka
 • v období půstu můžeme buď pouze pít – např. vlažnou vodu s citrónem, nebo čaj bancha, nebo držet půst rýžový – jíst pouze vařenou rýži natural (čistící záležitost) s napařenou zeleninou
 • nedoporučují se ovocné půsty - ovoce ochlazuje, zahleňuje a překyseluje organismus

Čištění organismu na jaře:

 • K čištění organismu jsou výborné kroupy! Hlavně na jaře!
 • Fazole – podporují ledviny, pomáhají vylučovat bílé odpady (lepek) z těla
 • Dopřávat si bohatě zelené zeleniny a natě a taky divoké rostliny (pampeliška, sedmikráska, bršlice atd.). Kopřivy jsou skvělé na krvetvorbu.
 • D. Lužná doporučuje hydrocolonterapii, nebo alespoň domácí klystýry vlažným čajem bancha s troškou soli nebo citrónu. Po hydrocolonterapii vždy správně osadit střeva (lactobacilus, natto)

Různé:

 • Stav ledvin matky při početí dítěte, se pak následně projeví na jeho zdraví!
 • Přemíra kyselého (i zelí) odvápňuje kosti!
 • Jarní chřipky = eliminace z vánoc
/Vendy/ Zpět na obsah
Kdy a proč strava při vážných chorobách nepomůže

Městská knihovna v Praze, Ing. Jarmila Průchová, 11.2.2009

JP o makrobiotice po 60 letech praxe v oblasti výživy: "Věřím tomu, věřte tomu."

1. Mléko a mléčné výrobky, tvrdé sýry (M a MV)

 • Jakákoli strava v kombinaci s jakoukoli léčbou při nemoci nepomůže, pokud nemocný bude jíst M a MV
 • Podílejí se na všech chorobách. Ve střevech se z nich tvoří hlen, který "zablemcá" každou buňku
 • Pokud chce někdo regenerovat svůj organismus, měl by začít tím, že vynechá M a MV. Zlepšení se dostaví velmi brzy, je ale třeba myslet na to, že každý má jiný proces uzdravování
  • K úplné regeneraci organismu je potřeba 7 let
  • První zlepšení zdravotního stavu se projeví na moči a stolici – upraví se rytmus
  • Je dobré zachovat si dobrý vztah s ošetřujícím lékařem a pravidelně si nechat dělat základní testy (biochemii) a kontrolovat si základní hodnoty (např. dostatek minerálů atd.)
 • Co používat místo M a MV:
  • Rostlinné bílkoviny
  • Občas ryby – pokud je někdo nejí, měl by si dát jednou za čas 1 vajíčko do polévky v množství pro 7 lidí. Živočišné bílkoviny jsou totiž potřeba
 • Současná móda: zakysané MV jsou zdravé, protože obsahují látky vzniklé fermentací
  • Jsou lepší než tvrdý sýr, ale MB využívá mnoho fermentovaných potravin, takže není třeba zakysané MV používat
  • Navíc látky obsažené ve fermentované zelenině jsou pro tělo přijatelnější a zelenina nezahleňuje a dodá vitamíny (např. 1 lžíce kyselého zelí = denní dávka vitamínu C)
  • Zelenina se fermentuje v lehce slaném (zásaditém) prostředí, které je blízké prostředí našeho těla – látky v těle pak zůstanou déle, než látky získané ze zakysaných MV, protože MV povolí střeva a vše jde ven
 • Existuje i závislost na MV – je třeba trochu sebekázně a vědět, čím je nahradit
  • Uspokojit nos: najít si nějakou výraznou vůni, např. koření, které roste v našem podnebném pásmu, nebo natto (lidé na M a MV ho ale v začátcích MB špatně snáší)
  • Uspokojit ruce (u těch kdo byli zvyklí vzít do ruky sýr a kousat ho): vzít si kousek zeleniny (ale ne rajče, které u mužů způsobuje až neplodnost; u žen to jsou MV)
 • Dotaz: Nebude mléko scházet dítěti?
  • Miliony let žili lidé bez mléka, ale uměli ho nahradit
  • Při převodu dětí na MB je důležité mléko postupně ubírat a přidat rybí polévku (děti potřebují hodně tekutin). Dále přidat obilné mléko (kvůli barvě) v kombinaci s bancha čajem a obilné mléko postupně ubírat, až zůstane jen bancha
  • Vše se dá vymyslet, jen najít ten správný trik

2. Minimum pohybu

 • Pokud se člověk nehýbe, neuzdraví se ani při 100% MB stravě
 • Kdekoliv si lze promačkat prsty, kolíbat se z pat na špičky, třít si střed dlaně (zóna srdce) atd. Tím se odblokuje energie na periferiích, kde se nejsnáze zpomaluje nebo zastavuje. Každý večer je dobré prokartáčovat si ruce a nohy
 • Rada: odstraňte televizi a jděte se projít. Čím je člověk unavenější, tím delší by procházka měla být
 • Správná chůze podporuje:
  • Dýchání - je třeba jít rovně, aby se otevřel hrudník
  • Činnost střev – reflexní zóna střev je na zadní části lýtek
  • Psychickou svěžest
  • Nelze-li pravidelně sportovat/chodit, snažit se alespoň chodit co nejvíce během dne nebo pochodovat doma. Když pracují lýtka, pracují střeva, a když pracují střeva, pracuje mozek! Mozek myslí tak, jak pracují střeva
  • Cvičení DO-IN podporuje pružnost celého těla. Jóga je pro dnešní dynamickou dobu příliš statická
  • Základní cvik: pomalu se předklánět a pak se vyvěsit na 2-3 min. Tím se podporuje pružnost páteře. Podle páteře vedou body, kterými vstupuje vesmírná energie do těla

3. Neznalost vesmírných zákonů neomlouvá

 • 7 zákonů jinu a jangu je v každé MB literatuře
 • Dotaz: Pásmo zdraví je příliš úzké, nelze to provést tak, že extrémní jangovou potravinu vyrovnám extrémní jinovou potravinou?
  • To by bylo jako jednou facka zprava, podruhé facka zleva. Záleží na tom, jestli chceme naše tělo fackovat nebo ne
 • Dotaz: Sójové sýry jsou o hodně dražší než mléčné, jak si je pak mohu dovolit?
  • 1 balíček čočky = cca 14 porcí. 1 balíček čočky je nesrovnatelně levnější než např. 14 jogurtů
  • Sojové sýry se nejedí každý den
  • MB potraviny jsou sice dražší, ale vydrží dlouho
  • Reakce na tazatele: Kdo má šedivé vlasy, brýle a vše neustále kritizuje nebo analyzuje, má stažená játra z nadbytku soli (téměř všechny sýry jsou přesolené). Miládka z Krkonoš přešla v 72 letech v pokročilém stádiu rakoviny na MB a dnes v 92 letech zvládá 2 zahrádky
 • Každé sousto špatné stravy, kterého se člověk vzdá, dodá energii, stejně jako každé sousto dobré stravy, které člověk přijme

4. Sůl – čím a kolik solit

 • Žádná léčba nepomůže, když člověk přesoluje – stáhnou se buněčné membrány, vnitřní organely pak mají málo prostoru a nemohou správně pracovat. Člověk pak zatuhne, což se projeví např. zácpou
 • Solit bychom měli co nejméně. Pozor na pečivo, je přesolené. Pokud ho někdo konzumuje denně, posune si hranice slanosti a začne solit obecně víc
 • Se solí jsme to přehnali, pokud máme po jídle žízeň nebo chuť na sladké (sůl přitahuje cukr a nevhodné tekutiny, opačný extrém)
 • Přesolení na psychické úrovni: odsekávání, negativismus, neschopnost dohodnout se, tvrdohlavost, domácí násilí, zvyšování hlasu, agresivita
 • Čím solit:
  • Mořská sůl – obsahuje méně Mg a Na (nejvíce stahují) než sůl kuchyňská a uvolňující minerály
  • Řasa kombu
  • Sojová omáčka shoyu (neobsahuje pouze sůl)
  • Miso (neobsahuje pouze sůl)
 • Dotaz: Vzpamatují se játra po přechodu na MB?
  • Ano, potřebují zelené zeleniny a kyselou chuť (pickles, kvašené zelí propláchnout od soli)
 • Dotaz: Šedivé vlasy jsou způsobené nadbytkem soli?
  • Ano, není to dědičné, dědičné jsou pouze stravovací návyky

5. Cukr

 • V jedné z loňských Meduněk vyšel článek s návodem, jak nahradit cukr
  • Např. používat sladké polévky (mrkev+žlutý hrách)
  • Zelenina na sladko: petržel, pastyňák nebo mrkev osmahnout na minimu tuku, přidat shoyu, podusit a rozmačkat; napařit zelí.
  • Nemít nic nevhodného doma, člověk na to pak dostane chuť a sní to.
 • Čokoláda je velmi nepříznivá pro ženské reprodukční orgány
 • Kdo moc solí, musí nejprve zregenerovat chuťové buňky
 • Čím nahradit cukr:
  • Obilné slady – používat v malém množství, jinak překyselují (např. denně jednu malou lžičku do čaje jako prevenci; v kombinaci s citronem takový čaj uvolní slinivku a játra)
  • Ovoce – např. podusit jablko téměř ve vlastní šťávě se špětičkou soli – draslík vypudí sladkost z buněk jablka a vznikne sladké pyré
 • Dotaz: Proč MB nedoporučuje med, když je přírodní?
  • Alkohol je přírodní, tabák je přírodní, mléko je přírodní ...
  • Med je monosacharid, koncentrovaný cukr z 95 %, a tudíž překyseluje

6. Důvěra v masmédia a reklamu

 • Kdo jim věří, neuzdraví se
 • Je to nejšpinavější business. Reklama je určena jen a pouze pro zisk
 • Lidé, kteří to myslí vážně, na reklamu nemají a ani o ni nestojí
 • Hlavní je nenechat se manipulovat!

7. Pití

 • Kdo přesoluje, má žízeň
 • V MB stravě je mnohem více vody a méně suchých věcí, proto není potřeba tolik pít. Voda je obsažena v obilí, luštěninách i zelenině, stačí tedy 2 hrnky čaje denně
 • Nejlépe je řídit se vlastním vylučováním
 • Pít se ale musí. Nejvhodnější je:
  • Bancha – zásaditý čaj s obsahem vápníku
  • Sladký zeleninový nápoj – uvolňuje slinivku
  • Čaj z řasy kombu – doplňuje minerály, uvařit si ho po zpocení
  • Čaj z anýzu, fenyklu nebo kmínu na podporu trávení
  • Obilné čaje – z opražených krup nebo rýže

8. Nepřejídat se

 • Lidé přecházející na MB se ze začátku přejídají, protože tělo neumí využít polysacharidy – dobré je přecházet pomalu
 • Přejídají se i přesolení lidé, protože tělo neumí využít všechny živiny, když je stažené
/Marketa/ Zpět na obsah
Strava při těžkých nemocech

Praha, Strnadelová – Zerzán, 14.ledna 2009

Nemoc

 • je upozornění na to, že něco není dobře, a má člověka vyburcovat k tomu, aby se sebou něco dělal
 • vzniká vždy z mnoha příčin – nikdy ne jen z jedné
 • u každého jedince je situace jiná, nelze léčit všechny lidi stejně
 • každé závažné onemocnění má vést k co největší změně v životě – už to je velmi léčivé

Důležité pro zdraví/nemoc

 • genetická výbava, strava otce před početím, strava matky v těhotenství, první rok života, strava, výchova, psychika, vlivy okolí
 • každý se rodí s určitou nerovnováhou, ale to ještě neznamená, že musíme onemocnět
 • v období psychického stresu a únavy může propuknout onemocnění, které vznikalo už dávno

Hlavní součásti léčby i prevence:

POHYB

 • naprosto nezbytný – denně a pravidelně, nikoli nárazově občas
 • každá zatuhlina blokuje energii a významně oslabuje tělo
 • i v nemoci by se měl člověk hýbat tak, jak to tělo dovolí

PSYCHIKA

 • procvičovat mozek – celý život
 • udržovat dobrou náladu
 • problémy řešit, neukládat je v sobě – působí to psychické bloky a to se odráží na našem těle
 • zamyslet se, co dělám v životě špatně – dát to na papír (už to, že problém dostaneme ze sebe, je léčivé)
 • velmi důležité je odpustit (výčitka působí v organismu jako trojský kůň)
 • čas od času se vracet k problémům, které jsme si vypsali na papír, a zkontrolovat, jestli jsme se nevrátili ke svým starým chybám

STRAVA

 • přistupovat k ní tvořivě – nevytvářet si striktním přístupem další blok
 • základ stravy je obilí. V našich podmínkách je problém s vysoce lepkovými potravinami (pšenice a žito), dělají imunitní problémy
 • nepoužívat mlýnky na obilí ani pekárny. Obiloviny jíst převážně ve formě celých zrn, poté je z nich možno dělat placky, noky, knedlíky apod., aby v jídle nebyl stereotyp.
 • pozor na tzv. bezlepkové výrobky, je tam často bramborový škrob a velké množství chemie – číst informace na balení.
 • zelenina je nenahraditelná, kromě vitaminů a minerálů přináší zásaditý charakter a vyvažuje kyselinotvornost obilovin. Jíme většinou tepelně upravenou, naše střeva nejsou schopna strávit větší množství syrové zeleniny. Na nestrávené syrové zelenině ve střevě žijí plísně.
 • střídat způsoby úpravy zeleniny a nezapomínat na domácí pickles, divokou zeleninu a řasy
 • denně má být na talíři kombinace rostlinných bílkovin, tj. obilí a luštěnin, aby byly ve stravě všechny aminokyseliny
 • luštěniny vždy vařit s mořskou řasou
 • >nejméně zatěžující luštěniny: loupaná červená čočka, fazole azuki, cizrna
 • kvalitní bílkovinu dodávají také sojové výrobky tofu, tempeh, natto
 • sojová pasta miso obsahuje všechny esenciální aminokyseliny. Je to velmi důležité probiotikum
 • tuky: používat oleje lisované za studena z olejnatých semen (slunečnicový, sezamový a olivový)
 • denně konzumovat olejnatá semena (oprat a vysušit na suché pánvičce) – mají látky podobné hormonům (fytoestrogeny) – prevence gynekologických onkologických onemocnění. Kolagen obsažený v semenech je důležitý pro funkci jater, stačí lžička na osobu.
 • velmi špatné je jíst po 18. hodině večer – velmi to zatěžuje organismus a podporuje špatné buňky v těle
 • v žádném případě nepoužívat mikrovlnku, upřednostňovat plyn před elektřinou. Není-li plyn, používat propanbutanovou bombu.
/Bleda/ Zpět na obsah
Není jiné cesty - seminář J. a J. Průchových

Praha, 8.11. 2008
O dosud nedoceněných přednostech makrobiotiky a návod, jak se vyhnout chybám některých instruktorů a propagátorů

"Jsme dětmi střední Evropy a nemůžeme se zapřít. Můžeme milovat a obdivovat cizí země a jejich zvyky a tradice, ale stále zůstaneme tím, kým jsme." /Kolegyně JP/

Dnes se rozvíjí mnoho kultů (např. kult mládí, Keltové, staročeské recepty) -> nenechat se jimi převálcovat, protože oproti zákonům vesmíru jsou neporovnatelně nedávné.

 • Měli bychom si vytvořit vlastní MB z vlastních tradic a poměrů, která bude kultivovat tělo i ducha.
 • Hlavní smysl MB přichází až ve fázi zralosti – věkové i makrobiotické zralosti.
 • Nejvyšším cílem MB je svoboda - MB se praktikuje nejen kvůli zdraví, ale také kvůli svobodě, ale to člověk pochopí až ve fázi zralosti.
 • Tato svoboda není vázána na nějakou osobnost, ale na nás samotné -> musíme poslouchat jen sami sebe, co nám vyhovuje a co ne, sami se totiž známe nejlépe. Je proto potřeba věnovat se diagnostice a přemýšlet o příčinách.

I makrobiotici se dnes dostávají do problémů, protože zapomínají na to nejzákladnější:

 • MB je systém, založený na doplňování 2 navzájem protikladných energií, na dvou základních principech – stah-uvolnění (jednoduše to lze pozorovat např. na srdci nebo na dechu).
 • Základní pravidlo pro řešení problému:
 • Posadit se, dát si nohy nahoru (na židli nebo na stůl), uvařit si základní miso polévku a začít hledat v tabulkách, ve kterém extrému se nacházíme a jak ho kompenzovat
 • Nejíst pečené, nepít studené.
 • Jakmile se vyrovnáme se základy MB, je dobré začít se věnovat diagnostice, protože nikdo nás nezná tak dobře jako my sami sebe, a tudíž prvním lékařem jsme vždy my sami. Nezapomenout přitom na reflexní zóny.
 • Nezapomínat cvičit DO-IN. Každý pohyb je dobrý, ale DO-IN je cvičení, které umožňuje praktikovat jin a jang přímo na tělo.

Současné běžné zdravotní problémy:

 • Snížená nebo selhávající imunita
  • Dobrá imunita je podmíněna dobrou kondicí všech orgánů. Jeden nebo dva orgány v dobré kondici ji nezachrání.
  • Jednoduchým signálem imunitního systému je svědění – vždy se jedná o nadměrnou expanzi (jin nad pásmem zdraví). Většinou svědí místo nad postiženým orgánem.
 • AIDS – dnešní nejhorší choroba
  • Jedná se o celkové selhání imunity v důsledku poškození všech orgánů.
  • Lék nelze najít, protože je třeba uzdravit celý organismus, což pomocí jednoho léku nejde.
 • Přepracování, syndrom vyhoření, únavový syndrom
  • Příčinou je extrémní stah a nedostatek uvolnění, není dodržena polarita, v životním stylu je obsažen jen jeden extrém
  • Tento stav je podpořen ještě stravou založenou na mase, soli, vejcích.
 • Zbytnění prostaty
  • Příčinou je nadměrné množství vody v organismu – kůže stejně jako zrno ve vodě nabobtná (převodnění může být např. i z řídkých ranních kaší, nebo pokud člověk všechny složky jídla napařuje pro zjednodušení přípravy oběda).
  • Voda se z těla dostává např. nadměrným slzením, pocením, smrkáním.
 • Bolesti hlavy
  • Expanze – bolest nahoře (mozek se roztahuje)
  • Kontrakce – bolest v týle (přesolení)
  • Expanze i kontrakce – bolest v hloubce
 • Osteoporóza u makrobiotiků
  • Pokud v mládí přesolovali a přesolovali i mb, jsou kosti křehké – i v kostech se neustále mění buňky
  • ->dostatek zeleniny a méně solit

Co se v MB přeceňuje:

 • Vše, co je rostlinné, není automaticky dobré – záleží na konstituci a kondici člověka.
 • Dobrou radu nemůže dát nikdo, kdo se zabývá většinu času něčím jiným než mb a nežije podle MB -> je potřeba se obracet na profesionály, ideálně na lékaře praktikující mb.

Základní zásady

 1. Střídat, střídat, střídat
  • Tím nedochází k hromadění chyb a člověk může zjistit, jak se po jednotlivých potravinách cítí
 2. Stýkat se mezi sebou
  • Jangoví lidé mají problém s komunikací, jsou uzavření -> místo banchi ob den čaj ze sušených jablek
 3. Vyměňovat si zkušenosti
  • Člověk na všechno nemůže přijít sám, každý kontakt něco přinese
 4. Nemíchat jednotlivé systémy
  • Např. urinoterapie + bylinné čaje + syrová strava ...
  • Každý systém působí na něco jiného a jinak – z energetického hlediska je v tom pak nepořádek
  • Pokud se praktikuje jen jeden systém, tělo si zvykne a pokud má sílu, začne se zbavovat škodlivin a vypořádá se s tím líp, než když se budou systémy míchat
 5. Prevence, prevence, prevence
  • Pokud se k mb dostane člověk v poslední fázi rakoviny, tělo už nemusí mít sílu bojovat

Potraviny

1) Ovoce

 • Ovoce je paradoxní záležitost – po vynechání cukru potřebujeme aspoň fruktózu, aby se tělo mohlo přizpůsobit nižší hladině jednoduchých cukrů, jinak by nastal velký stah
 • V prvních 5 letech mb se neobejdeme bez tepelně upraveného ovoce s pár zrnky soli
  • Tepelná úprava zneutralizuje kyseliny, bez nichž je fruktóza lépe stravitelná
  • Mořská sůl dodá minerály, které se ztratí tím, že ovoce roztáhne ledviny
 • Míru ovoce si můžeme určit podle:
  • Močení – častější močení, močení v noci – voda z ovoce se do organismu dostává déle, nestihne se vyloučit před spaním
  • Slzení - důsledek přemíry ovoce (při mb stravě dává tělo signály rychle)
  • Nos – pokud při sebemenším chladu zčervená, ovoce bylo moc
  • Opar – důsledek přemíry ovoce, pokud je oslaben imunitní nebo lymfatický systém nebo pokud chybí mandle
  • Krvácení z nosu (stačí červený flíček) – nos zachycuje expanze různých orgánů. Pokud v nose praskne cévka, praskne také v postiženém orgánu
  • Chrapot – také většinou znamená přemíru ovoce
  • Nitrooční tlak (tlačí oči) – může být způsoben přemírou ovoce, tekutin, kyseliny, draslíku nebo fruktózy. Doporučuje se půl dne nepít, voda se vyčůrá nebo vypotí.
 • Tepelně nezpracovaná fruktóza zabraňuje trávení polysacharidů
 • Luštěniny je dobré sladit zeleninou + kombu. I když sladkost tolik necítíme, tělo ji registruje
 • Při hypoglykémii jsou časté záchvaty chuti na sladké – tělo vyrovnává extrémní stah. Možné jsou křeče ve střevech nebo v lýtkách
 • Do ovoce je také dobré přidávat kuzu – srovnává extrémy
 • Pokud jsou citlivá střeva, ovoce by se mělo jíst nejdříve za 2 hodiny po jídle

2) Káva + mléko nebo smetana

 • Nepít v žádném případě!
 • Na povzbuzení použít radši banchu s jablečným koncentrátem

3) Čokoláda

 • Na trhu se objevila BIO FAIR-TRADE hořká čokoláda s 85 % kakaa – není tam sice chemie, ale o to více cukru
 • Není to cukr řepný, ale třtinový, který je ve svém důsledku horší, protože je ještě jinovější než cukr řepný (řepa-kořen versus cukrová třtina)

4) BIO chleba

 • Nekupovat čistě žitný chléb -> kvasí
 • Nekupovat čistě pšeničný chléb -> obsahuje nadměrné množství lepku
 • Nejlepší je chleba pšenično-žitný
 • Pozor na chleba z naklíčeného obilí – klíčení je jinová aktivita, roztáhnou se střeva a dochází ke kvašení

5) Speciality v BIO obchodech

 • Otruby – prodávají se jako doplněk k bílému pečivu, ale nefungují, protože zrno bez slupky ztrácí energii. Aby mohla být samotná vláknina trávena, odebírá z těla vodu
 • Celé zrno jíme teplé a s vodou X pečivo jíme suché a studené
 • Kuskus – jeho výroba je časově mnohem delší, více času tráví jako polotovar ve skladu – po celou dobu ztrácí energii, i když minerály zůstávají
 • Čím méně je zrno upraveno (obroušeno), tím lépe – z malých částí uniká energie rychleji, rychleji oxidují a žluknou
 • Stejně tak je tomu u těstovin, čím menší, tím méně energie
 • celé zrno > kernoto > bulgur > kuskus
 • Kuskus a bulgur nemít doma do zásoby, používat v případě nouze a nestavět na nich

6) Kuzu

 • Na jakékoli zažívací potíže, popř. v kombinaci s umeboshkou nebo umepastou
 • Neutralizuje zažívací potíže, je energeticky velmi silné -> dokáže postavit střevní klky
 • Neužívat ho každý den, jinak vznikne návyk a každý návyk je špatný
 • Nejlepší je přidávat ho do jídla (omáčky, ovocné pyré)
 • Není dobré přidávat ho do polévky -> moc rychle projde tělem
 • Vždy tepelně upravit

7) Rýžové chlebíčky RACIO

 • Dobré jako rychlé občerstvení, ale nekupovat jich hodně
 • Nekupovat žádné sušenky a preclíky -> ničí slinivku

8) Kozí sýry

 • Ještě horší, než kravské, protože jsou jangovější

9) Vejce

 • Horší než maso
 • Nejen, že obsahuje cholesterol, ale hlavně je to koncentrovaná energie zárodku, která extrémně zatěžuje játra (rakovina jater se špatně léčí i mb talířem, rakovina jater způsobená vejci je nejhorší)

Obecné rady

 • Neexistuje dokonalý výživový systém, protože vše kolem nás včetně kvality potravin se neustále mění a my to nestíháme zapracovat do denní reality -> jsme neustále pozadu
 • Čím více jíme, tím méně je tělo schopné brát si z toho to nejlepší -> radši vařit méně a jednoduše než více a složitě
  • Každé jídlo je zátěž pro organismus, i mb jídlo
  • Raději jíst 5x denně málo než jednou hodně
  • Žvýkat, žvýkat, žvýkat – jinak tělo promění potravu na hlen, ten se někde usadí a překyselí, tělo nevyužije živiny a nepřemění potravu na energii
 • Problém s hubnutím -> ob den přidat bílou rýži nebo bílé bezvaječné těstoviny – jsou bez vlákniny a obsahují škrob, který zasytí
 • Překyselení – velký problém dneška
  • Důsledně zařazovat pickles a lisované saláty, řasy – překyseluje vše kromě zeleniny a řas, někdy i syrová zelenina
  • Nejlepší je rozdělit práci v rodině – o víkendu naložit zeleninu a první 3 dny ji odebírat jako lisovaný salát a potom jako pickles
  • Vakuově zabalené potraviny ztrácejí svoji zásadotvornost – tofu vybalit, propláchnout a dát do misky s vodou, vodu pravidelně měnit, střídat s luštěninami
  • Sója překyseluje víc než ostatní luštěniny -> sójové výrobky kompenzovat zeleninou a pickles
  • samotná obilovina překyseluje, proto ji jíst se zeleninou
 • Pozor na vanilku, je to příliš silné koření, příliš velký jin, podobně jako aromaterapie – nevhodné hlavně pro lidi s nadměrnou konzumací ovoce a cukru. Může být jednou z příčin schizofrenie.
 • Chuť na chleba = chuť na mouku a na kvašené -> dát si mouku ve formě těstovin i k snídani místo kaše a kvašené ve formě pickles. Mouku je nejlepší jíst ve formě těstovin, protože mouka se vaří a nepeče. Když péci, tak na páře.
 • Pozor na kukuřičnou mouku – je hůře stravitelná a často GMO
 • Energie mb specifik - nutné užívat velmi opatrně, např. 1 umeboshka na týden, každý den kousek; daikon každý den trošku v různých úpravách
 • Jak odsolit organismus:
  • Sůl je extrémní jang, který se drží v organismu a těžko se odplavuje. Přitahuje opačný extrém, např. pivo.
  • Sezamová semínka nepatrně opražit, uvařit z nich čaj a vypít i se semínky nebo vařit sezam v polévce -> tuk ze semínek odebírá sůl z těla
  • Nepřesolovat zeleninu (obsahuje draslík) -> odebere sůl z těla
  • Nepít minerálky se sodíkem a hořčíkem
  • U přesolených lidí solit raději malým množstvím řasy, sojovky, misa nebo gomasia – tam už je sůl biologicky zpracovaná a lépe se nám tráví
  • Nepřesolovat věci, kde není tuk, a do tuku přidávat sůl, jinak tuk škodí (tuk a sůl se na sebe váží)

Závěr

 • Spoléhat sám na sebe
 • Dělat jednoduchou mb, dopřát si jen jednou za čas - tak se šetří čas i tělo. Tělo si na jednoduchost časem zvykne a začne ji vyžadovat.
 • Nepřesolovat
 • Nebýt sám
 • Nepomůže-li ani základní recept na problém (nohy nahoru + miso polévka), jít se projít
 • Neupadnout do stereotypu
 • Nebudovat neštěstí na svých nedostatcích, ale budovat své štěstí na svých přednostech
 • Opatrnosti nikdy nezbývá
 • Všeho moc škodí
 • Čím je život jednodušší, tím je šťastnější
/Marketa/ Zpět na obsah
Pobyt u paní Věrky Chasákové v Kozlovicích

Beskydy 2008

Většina níže uvedených rad byla mířena na uvolnění našich příliš stažených organizmů a myslím že i vám prospějí. Minimálně získáte novou inspiraci v přípravě jídla.

 • Semínka je lépe povařit ve vodě, vodu vyvařit a pak je nechat v kastrůlku proschnout. Pražení příliš zatěžuje játra.
 • Lepší než oříšková másla (opět zatěžují játra) je používat vařené oříškové krémy (mléka). Oříšky nebo semínka povaříme v trošce vody s řasou (wakame, kombu), i s tekutinou důkladně rozmixujeme do kašovité konzistence.
 • Arame je řasa zejména pro ženy, zatímco hiziki je mužská řasa.
 • Kdo má často chuť na sladké a po jídle se musí něčím dojídat – ať pije mezi 9-11hod a 13-15hod pravidelně čaj slazený lžičkou ječmenného sladu. Můžeme přidat i pár kapek citronu. V těchto hodinách totiž nejvíce klesá hladina cukrů v krvi. (Opravdu to pomáhá pozn. ro.le)
 • Děti potřebují v jídle ječmennou sladěnku (růstová energie).
 • Pickles děláme raději vodní (i najemno nastrouhané) než presované v picklesáčku. Z něj je kvašená zelenina zatížená příliš velkým jangem a je jako 'vyždímaná'.
 • Kvalitní hořčice je Snico – dodává Sunfood (i přesto že obsahuje cukr).
 • Když napařujeme zeleninu, pod pařák do vody dáváme pár kapek shoyu a oleje.
 • Napařovanou zeleninu děláme velikosti soust, blanšírovanou děláme celou a pak až nakrájíme nebo nastrouháme.
 • Používáme bílou rýži Basmati – je zejména vhodná pro děti.
 • Dýňový olej je těžko stravitelný.
 • Lidé s oslabenými ledvinami by si měli od podzimu do jara dávat denně do postele k nohám termofor nebo pet-lahev s horkou vodou. Ledviny se tak prohřejí od prvních bodů dráhy ledvin.
 • Při velkém jangovém stažení (mj. bledost, stažené cévy na periferii těla, studené končetiny, ...) denně děláme zeleninu na vodě do měkka, pak až dáme olej, ochutíme popř. zahustíme. Pravidelné osmažování zeleniny na oleji stahuje organismus.
 • Ryby – vhodná úprava ryby pro ženy je na páře nebo vaření ve vodě. Vhodná příloha k rybě: kroupy (z hlediska vyrovnání energií), jáhly (z hlediska vyrovnání kyselinotvornosti). Nezapomínáme na dostatek zelené zeleniny a salát ze syrové ředkve.
 • Těhotenství: často zařazujeme černé sójové boby a černé fazole, jíme pravidelně ryby (tak 1x týdně, ale ne každý den), méně solíme, omezíme jang úpravy potravy, pravidelně pijeme čaj se sladem (viz výše).
 • Na podpoření tvorby mléka při kojení si děláme často polévku koikoku, sladké placičky mochi a kaštany.
/ro.le, babida/ Zpět na obsah
Kurz zdravého životního stylu pro celou rodinu i jednotlivce

Krkonoše 2008
(Lektoři: MUDr. Vladimíra Strnadelová, Jan Zerzán)

 • Pšeničné a žitné vločky nepoužívat - jsou nestravitelné.
 • Pro všechny je v dnešní době lépe preferovat bezlepkovou stravu. Je zdraví prospěšnější i pro ty, kteří nemají bezlepkovou dietu.
 • Často do vaření používat vývary ze zeleniny a řas (místo vody).
 • Děti opravdu potřebují jíst i dlouhodobé pickles a kvašené zelí (i když je tam více soli). Nikdy je neproplachujeme ani vodu neslíváme. Větší slanost regulujeme množstvím tohoto specifika.
 • Zpívejme si doma – přináší to společné naladění :-)
 • Když už nevydržíme a zatoužíme jednou za čas po bramborách, tak upřednostníme kupované mražené. Teplota pod bodem mrazu ničí jejich jedovaté látky.
 • Nezapomínejme na zásadité složky stravy:
  • Mořské řasy
  • Čerstvě tepelně upravená zelenina
  • Olejnatá semena
  • Fermentované potraviny (miso, shoyu, ...)
  • Pickles
  • Kvalitní zeleninové vývary
 • Většinu zelenin se snažíme zpracovat od kořene po nať.
 • Nadbytek syrové zeleniny a ovoce a kombinace obilí plus ovoce velmi okyseluje organismus.
 • Pestrost je eliminací eventuálních chyb.
 • Studené a vlhké nohy lépe než v teplé vodě zahřejeme v soli, kterou nahřejeme na plechu v troubě.
 • Noční jídlo oslabuje ledviny.
 • Horečka je dobrá a pozitivní věc a značí zdravý organismus. To, že někdo neumí mít horečku (např. ji nemá několik let), je projevem jeho snížené imunity.
 • Pokud chceme kuzu používat léčebně, nepoužíváme ho běžně na zahušťování stravy.
 • Když se jí v životě málo masa, později se šediví.
 • Pokud musíme jít na rentgen (např. úraz), pijeme pak několik dní vývar z mořských řas nejlépe dochucený misem.
 • Stolice zdravého člověka je 1x maximálně 2x denně, je formovaná a potřebu vykonáme bez použití papíru.
 • Pohanku jíme v zimě i v létě. V zimě její plody (jako obilninu) a v létě jako pohanku nazeleno. Pravidelně ji (neloupanou) vyséváme a již po pár dnech sklízíme nať.
 • Pitný režim: nepijeme půl hodiny před ani po jídle, protože tak vyhasíná oheň trávení a ředí se šťávy. Voda z jídla (polévky, omáčky, ... ) se lépe zapojuje do metabolizmu než voda vypitá "na tekutiny".
 • Lépe když děti maso nejí do 1,5 roku. Pak můžeme maximálně 1x týdně dávat bílé maso (bio-kuřecí, králíka). Rybu dáváme nejdříve sladkovodní, pak až mořskou.
 • Do ovocných a sladkých dezertů dáváme pár kapek omáčky tamari pro vyrovnání energií.
 • Spáleniny od sluníčka mažeme alkoholem - zevně :-).
 • Kompletní talíř z pohledu jin a jang vždy vyvažujeme k našemu okamžitému stavu, protože neexistuje rovnováha a vždy jsme víc jin nebo víc jang. Tedy talíř není úplně vyvážený.
 • Ze všech sušených nápojů nejčastěji používáme kukuřičný nápoj, protože je základem pro výrobu všech ostatních a tedy nejjednodušší z hlediska ingrediencí.
 • Amarant má všechny aminokyseliny potřebné k trávení bílkovin stejně jako maso.
 • Špaldu mohou i lidé, kteří mají zátěž (ne celiakii) na pšenici a žito.
 • Kapusta a růžičková kapusta je ze zelenin nejvíc kyselá a samotná nestačí pro vyvážení zásaditosti a kyselin na talíři.
 • Batáty je možné jíst pravidelně.
 • Kořen pampelišky při vyrýpnutí je nutné okamžitě namočit, jinak už z něj hlína nepůjde umýt.
 • Česnek se nesmí jíst v syrovém stavu.
 • Podle stolice poznáme náš okamžitý stav, řidší stolice víc jin, tužší stolice víc jang.
 • Snídaně by mělo být nejvlhčí jídlo z celého dne.
 • Každý den stačí jeden kompletní talíř a druhé jídlo můžeme „ošidit“ plackami s pomazánkou a pickles.
 • Sója má nejhorší látky saponiny, které blokují trávení bílkovin, proto se ji snažíme nepoužívat ani ve formě bobů ani jako mouku, nebo sojové maso. Místo toho používáme sóju přirozeně fermentovanou, jako je tofu, tempeh a natto atd.
 • Dokud máme při horečce zimnici – pijeme zázvorový čaj, jakmile se začneme potit, přecházíme na vodu s jablečným octem.
 • Netřesk na dětská bolavá ouška musí růst v kamenité půdě, protože jakmile se mu dobře daří, vyroste velký a ztrácí svou léčebnou moc.
 • Ozimá pšenice od Pro-bia Šumperk špatně klíčí.
 • Špatně převařené amasaké dál kvasí v žaludku a vyvolává nadýmání.
 • Disko sušenky – na jakékoliv sušenky před upečením otisknout ostrou stranu paličky na maso.
 • Proti komárům a klíšťatům pomáhá levandulový éterický olej.
 • V případě, že větší děti sportují, je dobré, aby měli bílé maso dvakrát týdně, zvláště přes zimu.
 • Když už chceme jíst maso, je lepší jíst maso k večeři a vždy s dvojnásobným množstvím nejlépe listové zeleniny a bez obilovin.
 • Honza Zerzán by kupované kuře dětem nikdy nedal, a lepší než kuře je krůta.
 • Kondimenty jsou v malém množství vhodné i pro děti, také potřebují trošku pikantní chutě.
 • Otruby z běžné produkce jsou naštípané do jehliček, které narušují povrch tlustého střeva a zažívání škodí.
 • I v zimě můžeme jíst polentu, pokud ji upečeme nebo ofritujeme.
 • V každém věku je potřeba dělat to, co opravdu dělat chceme.
/ro.le, lety/ Zpět na obsah
Věcný obsah: info@pani-dyne.cz, Web admin: admin@pani-dyne.cz